Firmy mogą zarobić na zużyciu prądu. Ruszył nabór

Maciej Badowski
Opracowanie:
PSE ogłosiły nabór nabór do Systemu Kwalifikowania Dostawców Usługi Interwencyjnego ofertowego zwiększenia poboru mocy przez odbiorców.
PSE ogłosiły nabór nabór do Systemu Kwalifikowania Dostawców Usługi Interwencyjnego ofertowego zwiększenia poboru mocy przez odbiorców. Jarosław Jakubczak/ Polska Press
Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłaszają nabór do Systemu Kwalifikowania Dostawców Usługi Interwencyjnego Zwiększenia Poboru Mocy (IZP) na okres od 1 marca 2025 roku do 31 sierpnia 2025 roku. Usługa ta ma na celu wsparcie zarządzania Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w okresach nadwyżek generacji ponad zapotrzebowanie na moc.

Proces wnioskowania

Zainteresowane podmioty mogą składać wnioski o zawarcie umowy IZP w trybie ciągłym od 1 marca 2025 roku do 31 sierpnia 2025 roku. Proces ten rozpoczyna się od złożenia wniosku poprzez Platformę Zakupową PSE.

Po złożeniu wniosku następuje weryfikacja dostawcy przez PSE. Po pozytywnej weryfikacji, zawierana jest umowa IZP pomiędzy PSE a dostawcą. Jednocześnie podkreślono, że świadczenie usługi rozpocznie się nie wcześniej niż 1 kwietnia 2025 roku, a wszystkie umowy będą obowiązywały do 30 września 2025 roku.

Kto może świadczyć usługę IZP?

Usługę IZP mogą świadczyć odbiorcy energii elektrycznej przyłączeni do sieci elektroenergetycznej, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani przez operatora systemu, do którego są przyłączeni, oraz posiadają aktywny certyfikat ORed.

Odbiorcy posiadający 1 MW lub więcej potencjału zwiększenia mocy mogą świadczyć usługę bezpośrednio PSE S.A. Mniejsi odbiorcy mogą to robić poprzez podmiot pośredniczący, który reprezentuje ich w relacjach z Operatorem Systemu Przesyłowego (OSP).

Interwencyjne Zwiększenie Poboru (IZP) to usługa, która polega na dobrowolnym i czasowym zwiększeniu poboru mocy przez aktywnych odbiorców energii elektrycznej na polecenie operatora systemu przesyłowego. Za świadczenie tej usługi odbiorcy mogą otrzymać wynagrodzenie.

Usługa ta wspiera zarządzanie Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w okresach, gdy generacja energii przewyższa zapotrzebowanie na moc. Zakup usługi przez OSP może również pomóc w ograniczeniu nierynkowej redukcji źródeł odnawialnych, co jest istotne w kontekście zrównoważonego rozwoju energetycznego.

Korzyści dla wykonawców usługi

Świadczenie usługi IZP niesie ze sobą wiele korzyści dla wykonawców. Przede wszystkim, umożliwia uzyskanie wynagrodzenia za świadczenie usługi Demand Side Response (DSR) poza rynkiem bilansującym.

Ponadto, uczestnictwo w systemie IZP pozwala na racjonalizację indywidualnych kosztów energii elektrycznej oraz udział w rozwoju innowacyjnych produktów na rynku energii elektrycznej. Dodatkowo, wykonawcy mogą uzyskać godło „Wspieram bezpieczeństwo energetyczne Polski”, co podkreśla ich wkład w krajowe bezpieczeństwo energetyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu