Francja ma poważny problem. Nie zdąży przesłać KE planu redukcji deficytu budżetowego

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na problemy gospodarcze nałożył się we Francji kryzys polityczny, rozpoczęty rozwiązaniem parlamentu w czerwcu br. Po przedterminowych wyborach parlamentarnych przez prawie dwa miesiące nie powołano premiera. Obecnie zaś trwają protesty przeciwko polityce prezydenta republiki.
Na problemy gospodarcze nałożył się we Francji kryzys polityczny, rozpoczęty rozwiązaniem parlamentu w czerwcu br. Po przedterminowych wyborach parlamentarnych przez prawie dwa miesiące nie powołano premiera. Obecnie zaś trwają protesty przeciwko polityce prezydenta republiki. fot. PAP/EPA
Francuski rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o odroczenie terminu dostarczenia planu obniżenia deficytu budżetowego, jak informuje "Le Figaro". Zgodnie z pierwotnym harmonogramem, dokument miał zostać przekazany do 20 września.

Ministerstwo Finansów w Paryżu wyjaśniło, że prośba o przesunięcie terminu ma na celu zapewnienie, że plan będzie spójny z projektowanym budżetem na nadchodzący rok. Przyjęcie budżetu na rok 2025 przez parlament, planowane na jesień, może ulec opóźnieniu z powodu trudności w sformowaniu nowego rządu.

Nie jest jeszcze jasne, jak długo Francja chce opóźnić przedstawienie swojego planu KE. Zasady Unii Europejskiej pozwalają na odroczenie, jeżeli jest ono uzasadnione. Agencja Reuters wskazuje, że ostateczny termin, na jaki można przesunąć dostarczenie dokumentu, to 15 października.

Francja, będąca drugą co do wielkości gospodarką w strefie euro, została latem objęta przez KE procedurą nadmiernego deficytu. Procedura ta jest stosowana, gdy deficyt finansów publicznych kraju członkowskiego przekracza 3% PKB lub gdy poziom długu publicznego przewyższa 60% PKB. W ubiegłym roku francuski deficyt budżetowy osiągnął 5,5% PKB, a dług publiczny wynosił na koniec marca 111% PKB.

Do problemów gospodarczych dołączył kryzys polityczny, który rozpoczął się od rozwiązania parlamentu w czerwcu tego roku. Po przedterminowych wyborach parlamentarnych nowy premier nie został mianowany przez niemal dwa miesiące. Oczekuje się, że nowy rząd, odpowiedzialny za przyjęcie budżetu, zostanie utworzony w najbliższym czasie.

Zgodnie z deklaracjami ustępującego rządu, Francja ma zamiar zredukować deficyt budżetowy do poziomu 3% PKB do roku 2027, co wymagałoby oszczędności rzędu 100 miliardów euro do tego czasu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu