Finansowanie likwidacji górnictwa bez dodatkowych środków z budżetu państwa

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przewiduje kontynuację procesu stopniowego wygaszania działalności 12 zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny (inny niż koksujący) przez przedsiębiorstwa górnicze objęte Nowym Systemem Wsparcia.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przewiduje kontynuację procesu stopniowego wygaszania działalności 12 zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny (inny niż koksujący) przez przedsiębiorstwa górnicze objęte Nowym Systemem Wsparcia. Ireneusz Stajer
Proces likwidacji zakładów górniczych, którego wartość wynosi 4,2 mld zł, w tym wypłaty świadczeń socjalnych, nie będzie finansowany z dodatkowych środków budżetowych. Środki te muszą zostać znalezione w ramach działalności Ministerstwa Przemysłu. Tak wynika z uwag Ministerstwa Finansów do projektu ustawy.

Spis treści

Udział dodatkowych środków z budżetu państwa w procesie wygaszania kopalni "zdecydowanie niepożądany"

Projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przewiduje kontynuację procesu stopniowego wygaszania działalności 12 zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny (inny niż koksujący) przez przedsiębiorstwa górnicze objęte Nowym Systemem Wsparcia. Projekt zakłada m.in. wypłacanie świadczeń uprawnionym pracownikom likwidowanych zakładów.

Ministerstwo Finansów w swoich uwagach do projektu wskazuje, że wdrożenie projektu zmniejszy dostępną przestrzeń wydatkową określoną przez Stabilizującą Regułę Wydatkową. Skutki finansowe dla budżetu państwa, szacowane na ok. 4,2 mld zł w ciągu 10 lat od wejścia w życie ustawy, są uznawane przez MF za "zdecydowanie niepożądane".

Sposób na łatanie dziury budżetowej

– Na etapie projektowania zmian legislacyjnych niezbędne pozostaje zabezpieczenie wszystkich źródeł finansowania w roku budżetowym i w latach następnych w ramach limitów wydatków części budżetowych, bez opcji dodatkowości środków budżetowych (...). W konsekwencji powyższego należałoby wyartykułować w pkt 6 OSR w poz. "Źródła finansowania", że wszelkie skutki dla budżetu państwa wynikające z implementacji przedmiotowej ustawy zostaną pokryte w kolejnych latach w ramach limitu wydatków dysponenta części 48 - Gospodarka surowcami energetycznymi, z deklaracją braku podstaw do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa ponad ten limit w całym okresie obowiązywania ustawy – podaje Ministerstwo Finansów.

Resort finansów przypomina, że Polska od lipca 2024 r. została objęta procedurą nadmiernego deficytu. Oznacza to konieczność wdrożenia planu działań naprawczych zmierzających do konsolidacji finansów publicznych i obniżenia deficytu w kolejnych latach, co także ograniczy możliwość zwiększenia wydatków budżetowych.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu