Funt już tylko po 5,07 zł. Tylko dziś potaniał o 8 groszy

Mateusz Adamkiewicz/AIP
Marcin Obara
Złoty względem brytyjskiego funta jest najmocniejszy od czerwca 2014 r., bo Bank Anglii obniżył stopy procentowe i zwiększył skup aktywów.

Przedstawiciele Komitetu ds. Polityki Monetarnej (MPC) przy Banku Anglii jednogłośnie zagłosowali za obniżką głównej stopy procentowej z 0,5 proc. do 0,25 proc. Jest to tym samym pierwsza obniżka stóp od ponad 7 lat.

Co więcej Bank Anglii zdecydował się zwiększyć program skupu aktywów o 60 mld funtów z kwoty 375 mld funtów do 435 mld. Za tę kwotę Bank będzie nabywać obligacje rządowe przez okres sześciu miesięcy na co rentowności zareagowały spadkiem do najniższego poziomu w historii. Członkowie MPC głosowali za takim ruchem w stosunku 6 za i 3 przeciwko.

Z kolei przez okres 18 miesięcy będą skupowane obligacje korporacyjne za kwotę 10 mld funtów. Tutaj rozkład głosów wyniósł 8 do 1.
Bank w swoich prognozach zakłada wzrost PKB Wielkiej Brytanii w 2017 roku na poziomie 0,8 proc. Jeszcze przed referendum prognoza wynosiła 2,3 proc., co nie wyklucza ścięcia głównej stopy procentowej do zera na kolejnych posiedzeniach. Z kolei w 2018 roku gospodarka brytyjska ma się rozwijać w tempie 1,8 proc. przy wcześniejszej prognozie 2,3 proc. Jest to największa redukcja prognoz w historii. Dodatkowo bezrobocie może wzrosnąć do 5,4 proc.

Reakcja brytyjskiej waluty była jednoznaczna – wyprzedaż. Para GBPUSD spadła do godziny 13:26 o -1,18 proc. do najniższego poziomu od końca lipca. Z kolei w ujęciu do złotego funt osłabił się o -0,66 proc. do 5,0803, czyli najniższego poziomu od czerwca 2014 roku.

Daniel Kostecki, Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu