Grupa Azoty wydłuża finansowanie wielomiliardowego projektu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Grupa Azoty Polyolefins uzgodniła z instytucjami finansującymi umowę wydłużającą finasowanie Polimerów Police do 13 grudnia br.
Grupa Azoty Polyolefins uzgodniła z instytucjami finansującymi umowę wydłużającą finasowanie Polimerów Police do 13 grudnia br. Grupa Azoty
Grupa Azoty Polyolefins ogłosiła przedłużenie finansowania projektu Polimery Police do 13 grudnia bieżącego roku. Decyzja ta, podjęta we współpracy z kluczowymi instytucjami finansowymi, ma na celu zapewnienie stabilności i dalszego rozwoju jednego z największych projektów chemicznych w Polsce. Budżet przedsięwzięcia wynosi ponad 7,2 miliarda złotych, co czyni go jednym z najważniejszych projektów w sektorze chemicznym w Europie.

Wydłużenie finansowania i znaczenie projektu Polimery Polce

Grupa Azoty Polyolefins, w porozumieniu z instytucjami finansowymi, zdecydowała się na wydłużenie finansowania projektu Polimery Police do 13 grudnia 2023 roku. To strategiczne posunięcie pozwala na dalsze inwestycje i rozwój infrastruktury, co jest kluczowe dla realizacji założonych celów produkcyjnych i rynkowych.

Wydłużenie finansowania oznacza, że Grupa Azoty oraz spółka Grupa Azoty Police będą mogły wnieść pozostałą kwotę pożyczki wspierającej do spółki zależnej do wartości 105 milionów euro najpóźniej do 12 grudnia. To istotne wsparcie finansowe umożliwi kontynuację prac nad projektem i jego terminową realizację.

Projekt Polimery Police obejmuje budowę nowoczesnych instalacji do produkcji polipropylenu oraz terminalu przeładunkowo-magazynowego. Dzięki warunkowym odbiorom tymczasowym instalacji PP i podprojektu terminala, Grupa Azoty Polyolefins zarządza już produkowanym portfolio.

– Konsekwentnie realizujemy zamierzenia związane z jak najszybszym odbiorem instalacji od generalnego wykonawcy. Dzięki dokonanym w lipcu br. warunkowym odbiorom tymczasowym instalacji PP i podprojektu terminala przeładunkowo-magazynowego, spółka w pełni zarządza produkowanym portfolio i dostosowuje je do sytuacji rynkowej – wskazał p.o. prezesa Grupy Azoty Polyolefins, wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Kołodziejczyk.

Grupa Azoty Polyolefins z sukcesami w zakresie produkcji polipropylenu.

Do 23 października 2023 roku spółka wyprodukowała łącznie 200 tysięcy ton tego surowca, a zdolności produkcyjne nowych instalacji są stopniowo zwiększane.

– Naszym celem niezmiennie pozostaje zapewnienie odpowiedniej dostępności polipropylenu w oczekiwanej przez klientów jakości, przy jednoczesnym uzyskaniu zadowalającej rentowności sprzedaży. Do 23 października br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 200 tys. ton polipropylenu, a zdolności produkcyjne nowo powstałych instalacji są stopniowo zwiększane, aż do osiągnięcia wartości założonych w projekcie tj. 429 tys. ton propylenu rocznie oraz 437 tys. ton polipropylenu – dodał Kołodziejczyk.

Umowa stabilizacyjna została podpisana z szerokim gronem instytucji finansowych, co podkreśla znaczenie projektu Polimery Police na arenie międzynarodowej. Wśród partnerów znajdują się takie instytucje jak Alior Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Ochrony Środowiska, BNP Paribas Bank Polska oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Dzięki wsparciu tych instytucji, Grupa Azoty ma zapewnione niezbędne środki na realizację projektu, co jest kluczowe dla jego sukcesu. Współpraca z tak szerokim gronem partnerów finansowych świadczy o zaufaniu, jakim cieszy się Grupa Azoty na rynku.

Kompleks Polimery Police

Kompleks Polimery Police to nie tylko instalacje produkcyjne, ale także Morski Terminal Gazowy - Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym. To strategiczne rozwiązanie umożliwia dostarczanie drogą morską surowców niezbędnych do produkcji, takich jak propan i etylen.

Dzięki temu kompleksowi, Grupa Azoty jest w stanie zapewnić ciągłość produkcji i dostaw, co jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku. To także ważny krok w kierunku uniezależnienia się od dostawców surowców i zwiększenia elastyczności produkcji.

Grupa Azoty na Rynku Europejskim

Grupa Azoty to drugi co do wielkości producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Unii Europejskiej. Jest także jedynym producentem melaminy w Polsce, co podkreśla jej znaczenie na rynku chemicznym. Wytwarza również poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory oraz biel tytanową.

Dzięki projektowi Polimery Police, Grupa Azoty umacnia swoją pozycję na rynku europejskim, co jest kluczowe dla jej dalszego rozwoju i ekspansji. Projekt ten stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności Grupy Azoty na arenie międzynarodowej.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu