GUS: konsumenci mniej wierzą w perspektywy polskiej gospodarki niż przedsiębiorcy

Zbigniew Biskupski AIP
Damian Kujawa
W marcu przedsiębiorcy spodziewają się nieznacznej poprawy koniunktury, natomiast nastroje konsumentów pogorszyły się, poinformował w środę 22 marca Główny Urząd Statystyczny. Optymizm wrócił nawet do branży budownictwa przemysłowego oraz do małych i średnich firm.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS), w marcu 2017 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano niewielkie pogorszenie nastrojów konsumenckich. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej pozostał na podobnym poziomie w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie -2,0 (spadek o 0,1 p. proc.).

Obejrzyj też:
Wedłg Roberta Makłowicza, mało wydajemy na jedzenie poza domem, w porównaniu do innych Europejczyków. Ale to tylko pokazuje jak wielkie perspektywy są przed osobami chcącymi zainwestować w branży gastronomicznej

Wśród składowych wskaźnika, niższą wartość odnotowano przede wszystkim dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Natomiast wyższe wartości wystąpiły dla składowych odnoszących się do przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Jeszcze bardziej pesymistycznie konsumenci widzą swoją sytuację w dłuższej perspektywie.

Przedsiębiorcom wrócił humor

Zupełnie inaczej sytuację gospodarczą oceniają menadżerowie. Z informacji GUS wynika, iż w marcu dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych obszarów działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem. Tradycyjnie najlepiej sytuację oceniają menadżerowie z branży finansowej, ale dodatkowo także: handlu detalicznego oraz transportu i gastronomii, w których oceny są najlepsze od ośmiu-dziewięciu lat.

W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja jest w budownictwie przemysłowym, ale i tu oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień i sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w lutym. Prognozy produkcji budowlano-montażowej oraz portfela zamówień są optymistyczne, lepsze od przewidywań formułowanych w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat.

Brak rąk do pracy główną barierą

W marcu 8,5proc. badanych przedsiębiorstw (przed rokiem 8,0proc.) deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (53,6 proc. w marcu br., 52,3 proc. przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (47,5 proc. w marcu br., 51,0 proc. przed rokiem).

Od 2014 r. rośnie uciążliwość bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników – jej znaczenie w skali roku wśród wszystkich barier wzrosło w największym stopniu (z 23,0 proc. Do 30,6 proc.). Rzadziej niż w marcu ub. r. kierujący jednostkami wskazują barierę związaną z niedostatecznym popytem (z 37,4 proc. Do 30,2 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu