Historycznie niskie bezrobocie w kraju. Polska zostaje w czołówce krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem

Krzysztof Inglot, Personnel service
17.01.2018 rzeszow powiatowy urzad pracy poszukiwanie pracy praca fot krzysztof kapica
17.01.2018 rzeszow powiatowy urzad pracy poszukiwanie pracy praca fot krzysztof kapica K_kapica_afk
W Polsce utrzymuje się niska stopa bezrobocia, która w III kwartale 2019 roku wyniosła zaledwie 3,1 proc. (metodologia BAEL) – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Polska zostaje w czołówce krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem, ale eksperci spodziewają się trendu wzrostowego.

Stopa bezrobocia w III kwartale 2019 roku wyniosła 3,1%, czyli była o 0,1 pp. niższa niż w poprzednim kwartale. Bez zatrudnienia jest obecnie 532 tys. Polaków, o 16 tys. mniej niż trzy miesiące wcześniej i o 130 tys. mniej rok do roku.

Dynamika spadków bezrobocia już od jakiegoś czasu jest niewielka, co wynika z rekordowo niskiej wartości tego wskaźnika. W najbliższym czasie można się jednak spodziewać trendu wzrostowego, który wyniknie m.in. z zakończenia sezonu rolniczego oraz niektórych prac budowlanych.

W III kwartale 2019 roku wzrosła liczba zatrudnionych w każdym sektorze gospodarki. W sektorze usług wzrost wyniósł 0,1 pp. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W tym samym czasie liczba zatrudnionych w sektorze rolniczym wzrosła o 4,1 pp., natomiast w przemyśle o 0,9 pp.

Cała gospodarka światowa zdaje się hamować i rozwija się najwolniej od czasów kryzysu w 2008 roku. Żeby utrzymać w naszym kraju wskaźniki gospodarcze na wysokim poziomie, potrzebujemy pracowników z krajów sąsiednich. Najwyższa pora wdrożyć odpowiednią politykę migracyjną, która pozwoli zatrzymać pracowników z Ukrainy i innych krajów na dłuższy czas niż tylko kilka miesięcy, bo pomimo hamującej dynamiki spadków bezrobocia, nadal mamy bardzo wiele nieobsadzonych miejsc pracy i to w najbliższym czasie się nie zmieni.

Zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu