Natomiast gdy porównamy Londyn z Warszawą, okaże się, że wynajem poza centrum Londynu jest droższy tylko o 1 pkt proc.
W specjalnym zestawieniu analitycy HRE Investments porównują, jaką część swojej pensji trzeba oddać miesięcznie na wynajęcie mieszkania.

Kto w Polsce mieszka w wynajmowanych mieszkaniach?
Najemca nie musi się martwić remontem, ani umeblowaniem mieszkania. Ma możliwość szybkiej zmiany okolicy, sąsiadów i właściciela, gdyby nie może dojść z nimi do porozumienia. Choć najem jest droższy od zakwaterowania we własnym mieszkaniu, to korzystają z niego głównie single w miastach wojewódzkich oraz ludzie młodzi: studenci i osoby rozpoczynające życie zawodowe bez zdolności kredytowej. Dla najemców zwykle jest to przejściowa forma zamieszkiwania: do czasu, gdy będą mogli się wprowadzić do własnego lokum.
W Polsce większość wynajmowanych mieszkań jest własnością osób fizycznych. Zwykle takie osoby posiadają kilka nieruchomości. Jedno mieszkanie zamieszkują sami, a inne traktują jako możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy.
Według raportu CBRE o mieszkalnictwie w Europie pt. „European Multifamily Housing Report” w czerwcu 2021 84 proc. gospodarstw domowych w Polsce zamieszkiwało we własnych nieruchomościach. W wynajmowanych lokalach zakwaterowanych jest jedynie 4 proc. osób. Wstępne dane GUS z „Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021” pokazują, że w Polsce istnieje ponad 15 milionów mieszkań. Oznacza to, że na 10 osób przypadają 4 mieszkania.
Koszty najmu w kolejnych latach będą wzratać
Z analiz HRE Investments wynika, że 2021 r. koszty najmu zwiększyły się przeciętnie o ponad 10 proc. Szacunki zostały oparte na danych portali Otodom i Bankier.
- W awangardzie wzrostów mamy mieszkania małe - kawalerki (16%) i dwupokojowe (13%). W przypadku większych mieszkań wzrosty są trochę spokojniejsze, choć również dwucyfrowe (10%). Wśród lokalizacji, w których stawki w ciągu ostatnich 12 miesięcy najmocniej poszły w górę, mamy przede wszystkim największe miasta (Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Kraków i Poznań) - napisał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
Wzrostowi cen towarzyszą drożejące kredyty oraz zmiany podatkowe. W 2023 roku w życie wejdą przepisy Polskiego Ładu, które sprawią, że osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej opierającej się na najmie zapłacą podatek według zasad ryczałtu ewidencjonowanego. Opodatkowanie będzie zależne od przychodu, bez względu na poniesione koszty.