Spis treści
Odbicie na rynku magazynowo-przemysłowym
Z raportu „Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce I kw. 2025 r.” autorstwa Newmark Polska wynika, że nowa podaż powierzchni od początku stycznia do końca marca wyniosła ok. 679 700 m2. To oznacza, że wzrosła o 34 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale spadła o ponad 20 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2024 r.
Jak wskazano, prawie połowa tego wolumenu przypadła na Dolny Śląsk, który wyprzedził Polskę Centralną pod względem wielkości zasobów powierzchni magazynowo-przemysłowej, awansując na trzecie miejsce wśród największych regionalnych rynków w Polsce.
Liczba najemców wzrosła
Magazynów zatem nie brakuje, ale czy to samo można powiedzieć o najemcach? Newmark Polska podaje, że w okresie od stycznia do marca 2025 r. najemcy wynajęli ponad 1,11 mln m2 powierzchni magazynowo-przemysłowej (z wyłączeniem umów krótkoterminowych). Mamy tu do czynienia ze wzrostem na poziomie 16,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.
Najemcy byli najbardziej aktywni w województwach mazowieckim, śląskim, łódzkim i dolnośląskim. W tych lokalizacjach udział w całkowitym wolumenie transakcji wyniósł odpowiednio 24 proc., 20,5 proc., 13,6 proc. i 10,2 proc.
- Wielkość popytu odnotowanego w pierwszym kwartale 2025 roku pozwala przypuszczać, że zainteresowanie najemców wynajmem powierzchni magazynowej utrzyma się na stabilnym poziomie w całym 2025 r., w którym wolumen podpisanych umów prawdopodobnie przekroczy 5 mln m2 - oceniają analitycy.
Największy poziom pustostanów w historii polskiego rynku
Z drugiej strony na koniec marca udział powierzchni niewynajętej w całkowitych zasobach wyniósł 8,5 proc., co oznacza wzrost o 1 punkt procentowy kwartał do kwartału i o 0,3 punktu procentowego w ujęciu rocznym.
- Dostępność powierzchni magazynowo-przemysłowej w istniejących budynkach systematycznie rośnie i na koniec pierwszego kwartału wyniosła prawie 3,0 mln mkw. - to najwyższy poziom pustostanów w historii polskiego rynku. Dla porównania inwestycje będące w trakcie realizacji oferują do wynajęcia 565 500 mkw., co stanowi nieco ponad 41 proc. całkowitego wolumenu powierzchni w budowie - czytamy w raporcie.
Najwyższe poziomy wakatów są w województwie lubuskim (22,9 proc.), świętokrzyskim (17,2 proc.) oraz dolnośląskim (11,6 proc.). Natomiast w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim nie było żadnej powierzchni magazynowej dostępnej do wynajęcia.
Ceny za wynajem
A ile płaci się za wynajem magazynów? Newmark Polska podaje, że czynsze za powierzchnie magazynowe i przemysłowe na głównych rynkach pozostają na względnie stabilnym poziomie.
Na koniec marca 2025 r. najwyższą stawkę odnotowano w Warszawie (strefa I). Wyniosła ona 8,5 euro za m2. Ale już na obrzeżach stolicy i do 30 km od miasta było to od 4 do około 5,5 euro za m2 miesięcznie. Najtaniej jest natomiast w Kielcach, gdzie trzeba było zapłacić 4 euro za m2 miesięcznie.
Mowa tu oczywiście o czynszu bazowym, który nie obejmuje kosztów eksploatacyjnych (takich jak zużycie wody, gazu, wydatki na sprzątanie czy ochronę obiektu).
Źródło: Newmark Polska
