Spis treści
Rozwój przemysłu lotniczego w Polsce
Podczas konferencji prasowej w zakładzie Pratt & Whitney w Rzeszowie, Michał Jaros zwrócił uwagę na dobrze rozwinięty przemysł lotniczy w Polsce. Wiceminister podkreślił, że konieczne jest dalsze pielęgnowanie i rozwijanie tego sektora.
– Trzeba go dalej pielęgnować, rozwijać, budować. Na pewno będziemy o to dbać, nie tylko ze strony parlamentu, ale również rządu – dodał.
Jaros przypomniał, że jeszcze w tym roku ma zostać sfinalizowany kontrakt branżowy z przemysłem lotniczym. Dokument ten ma określić kierunki rozwoju branży, partycypację państwa oraz wysokość środków przeznaczonych na badania i rozwój. Wiceminister podkreślił, że kontrakt ten będzie kluczowy dla przyszłości przemysłu lotniczego w Polsce.
Powołanie rady przemysłu lotniczego
W Rzeszowie Jaros ogłosił również plany utworzenia rady przemysłu lotniczego, która ma zacząć działać w ciągu kilku miesięcy.
– Zależy mi na tym, że ta rada miała duży wpływ na przygotowanie, a później na implementację kontraktu branżowego, żeby to było też miejsce spotkań rządu i strony społecznej – powiedział.
Rada będzie składać się z przedstawicieli różnych ministerstw, w tym obrony narodowej i edukacji, a także instytucji takich jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju czy Agencja Rozwoju Przemysłu.
Jaros podkreślił, że ważne jest, aby rada współpracowała na rzecz rozwoju przemysłu lotniczego, mimo często sprzecznych interesów jej członków.
Współpraca na rzecz rozwoju
Wiceminister Jaros zaznaczył, że współpraca w ramach rady przemysłu lotniczego jest kluczowa dla przyszłości tego sektora w Polsce.
– Zależałoby mi także na tym, żeby ta rada, grupa robocza, która często ma sprzeczne interesy i konkuruje na rynku, żeby ze sobą współpracowała na rzecz rozwoju przemysłu lotniczego. Dlatego, że to jest polski przemysł lotniczy. Tu trzeba też jasno i wyraźnie powiedzieć, tego od nas oczekują pracownicy tych firm i zarządy tych firm – mówił.
Podczas swojej wizyty w PZL-Świdnik oraz PZL Mielec, Jaros wyraził dumę z osiągnięć polskiego przemysłu lotniczego.
– Z tego, co zobaczyłem w tych firmach to naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Wyznaczamy kierunki, w niektórych kwestiach jesteśmy najlepsi na świecie i to jest powód do dumy, do radości – stwierdził.
Wiceminister podkreślił, że Polska ma powody do dumy z osiągnięć w tej dziedzinie i że dalszy rozwój jest kluczowy dla utrzymania tej pozycji.
