Spis treści
Zaliczka na sfinansowanie dostaw samochodów
Na podstawie zawartej umowy Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli gwarancji zwrotu udzielonej zaliczki, której beneficjentem będzie Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia. Dzięki temu Jelcz otrzyma wielomilionową zaliczkę, która zostanie przeznaczona na sfinansowanie dostaw samochodów dużej ładowności, powiększonej mobilności oraz pakietu logistycznego i szkoleniowego w 2025 roku.
- Udzielenie gwarancji jest dowodem na to, że bank realizuje już swoją strategię na 2025-2027. W ramach pierwszego filaru BGK skoncentruje się na działaniach wzmacniających bezpieczeństwo Polski, szczególnie na modernizacji i rozwoju rodzimego sektora obronnego, przez wspieranie przedsiębiorstw z tej branży - powiedział Mirosław Czekaj, prezes BGK.
Tempo produkcji musi wzrosnąć
Natomiast Adam Leszkiewicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podkreślił, że Jelcz dostarcza swoje pojazdy do wszystkich kluczowych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. A przyspieszenie procesu modernizacji technicznej wymaga od PGZ, w tym od spółki Jelcz wzrostu tempa produkcji.
- Nie jest możliwe sfinansowanie tego wyłącznie ze środków własnych, dlatego korzystamy w tym zakresie ze wsparcia BGK - podkreślił prezes Leszkiewicz.
Jelcz to polska firma, która od ponad 70 lat produkuje pojazdy samochodowe. Obecnie, wchodząc w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, odgrywa ważną rolę w procesach służących modernizacji technicznej Wojska Polskiego.
Spółka jest liderem w segmencie dostawy podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Sił Zbrojnych RP – podwozia w różnej konfiguracji, których spółka ma w portfolio ok. 70, są wykorzystywane w ramach programów takich jak: Wisła, Narew czy Pilica.
BGK to należący w całości do skarbu Państwa bank rozwojowy, wspierający zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Bank inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Na koniec 2024 r. aktywa BGK wynosiły prawie 270 mld zł, a kapitał własny niemal 41 mld zł.
Źródło: PAP
