Tyle zarabiają Polacy na etacie. Wiesz, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach? GUS podał aktualne dane

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? GUS podał dane. Tyle zarabiamy w firmach.
Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? GUS podał dane. Tyle zarabiamy w firmach. Unsplash.com
Udostępnij:
Przeciętne wynagrodzenie brutto wzrasta. Według najnowszych danych z GUS przeciętne wynagrodzenie jest wyższe o ponad 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie jest w przypadku przeciętnego zatrudnienia. Zobacz, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2021 roku. Piszemy także w jakich branżach powstało najwięcej etatów i co GUS bierze pod uwagę obliczając wartość przeciętnego wynagrodzenia.

Przeciętne wynagrodzenie Polaków w przedsiębiorstwach na koniec 2021 roku – tyle zarabiamy

Główny Urząd Statystyczny podał, że w grudniu 2021 roku przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 6644 zł brutto.

Kwota dotyczy osób zatrudnionych w firmach zatrudniających minimum 10 osób i nie dotyczą niektórych grup zawodowych np. nauczycieli lub pracowników socjalnych.

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach dotyczy podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD. Firmy, które wzięto pod uwagę w badaniach, musiały zatrudniać więcej niż 9 osób. W związku z tym, badanie nie obejmuje, m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – czytamy w raporcie GUS

Przeciętne wynagrodzenie na koniec roku 2021 wyniosło o 11,2 proc. więcej niż w grudniu 2020, a względem listopada 2021, wzrosło aż o 10,3 proc. Skąd taki duży wzrost w ciągu jednego miesiąca?

Wynika to z faktu, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń np. premie, nagrody czy odprawy. W związku z tym, do obliczania przeciętnego wynagrodzenia w grudniu wzięto pod uwagę także wypłaty premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych, uznaniowych, jubileuszowych czy dodatkowych nagród jednorazowych.

Przeciętne wynagrodzenie – w tych sektorach odnotowano najwyższy wzrost w ciągu miesiąca

Najwyższy wzrost wynagrodzeń względem poprzedniego miesiąca odnotowano w sektorach:

  • Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – o 112,3 proc.
  • Górnictwo i wydobywanie – o 55,5 proc.
  • Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją – o 25,0 proc.

Zjawisko wzrostu płac w grudniu jest obserwowane co roku, m.in. z uwagi na wypłacane w niektórych jednostkach dodatkowe premie i nagrody – podano w raporcie GUS

Przeciętne zatrudnienie – ogólny wzrost i jednocześnie spadek w niektórych branżach

Przeciętne zatrudnienie to średnia wielkość zatrudnienia obliczona dla badanego okresu (np. miesiąca, kwartału, roku) na podstawie ewidencyjnego stanu zatrudnienia. Przeciętne zatrudnienie w badanym okresie uwzględnia pracowników pełnozatrudnionych oraz niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty. – stat.gov.pl

W Polsce pod koniec roku 2021 przeciętne zatrudnienie wyniosło 6361,6 tys. Wynik dotyczy grudnia 2021 roku i jest o 0,5 proc. wyższy niż w grudniu 2020.

Wpływ pandemii Covid-19 na przeciętne zatrudnienie

Raport GUS dotyczący przeciętnego wynagrodzenia oraz zatrudnienia w grudniu 2021 roku zwraca uwagę, że przeciętne zatrudnienie w roku 2021 nie uległo drastycznym zmianom względem roku 2020, jednak nie wróciło do wartości z początku roku 2020, czyli sprzed pandemii. Dla porównania w styczniu 2020 przeciętne zatrudnienie wynosiło 6440,9 tys.

Najgłębszy spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zaobserwowano w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomia” (o 10,6 proc.), natomiast najwyższy wzrost wystąpił w sekcji „Informacja i komunikacja (o 4,7 proc).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Czyli ze statystyki wynika, że coraz mniej , cytuję panią Bieńkowską "idiotow i debili, ktorzy pracują za 5.000"? To wielce pocieszające, ciekawe czy dla Bieńkowskiej również...
Dodaj ogłoszenie