Praca w Polsce po powrocie z zagranicy. Jak szukać pracy tak, by ją szybko i sprawnie znaleźć?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Praca w Polsce po latach emigracji. Od czego zacząć?
Praca w Polsce po latach emigracji. Od czego zacząć? 123rf.com
Praca w Polsce po powrocie z emigracji? Pandemia oraz Brexit spowodowały wzmożoną falę powrotów, szczególnie z Wielkiej Brytanii. To prawdopodobnie największa taka fala powrotów z emigracji zarobkowej, trwającej dłużej niż 3 miesiące, od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Według GUS od dwóch lat do kraju wróciło blisko 300 tysięcy osób. Pierwsza praca w kraju po latach emigracji to duża zmiana. Jak się do niej przygotować? Na co warto zwrócić uwagę, aby szukanie pierwszej pracy w Polsce po latach przerwy przyniosło oczekiwane rezultaty?

Praca w Polsce po powrocie z emigracji

Wyzwaniem nie jest brak miejsc pracy dla osób powracających z zagranicy, ale znalezienie tej satysfakcjonującej. Osoba po latach emigracji zarobkowej jest bogata w doświadczenie, obycie w innej kulturze i zna język obcy. To mocne zasoby, które doceniają pracodawcy. Dla osób, które poszukują pracy na etacie, dobrym pomysłem jest próbowanie zdobycia zatrudnienia w międzynarodowych korporacjach.

Zwraca na to uwagę ekspertka rynku pracy, Aleksandra Mościska w audycji Kierunek Powroty Polskiego Radia:

Polakom wracającym z emigracji doradzam, przynajmniej w pierwszym okresie pobytu w kraju, zatrudnienie w polskich filiach zagranicznych korporacji. Przykładowo jeśli ktoś wraca z USA, niech podejmie pracę w firmie amerykańskiej, a wracający z Londynu, postarają się o posadę u brytyjskiego pracodawcy. Po wieloletniej emigracji i pracy w tamtejszej kulturze, po pierwsze dla pracodawcy jesteśmy atrakcyjnym kandydatem, bo nie musi was intensywnie wdrażać w kulturę pracy, a z drugiej strony dla emigranta jest to mniejszy szok kulturowy po powrocie.

Praca w Polsce po powrocie zza granicy. Jak rozpocząć własną działalność gospodarczą?

Spora część powracających z emigracji Polaków myśli o założeniu własnej działalności, szczególnie, jeśli posiadają środki na inwestycję i poduszkę finansową dającą poczucie bezpieczeństwa. Najczęściej są to: budowlańcy, kierowcy, hydraulicy, kosmetyczki, masażyści, mechanicy. Osoby o kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, lepiej poznają lokalny rynek i bolączki pracowników oraz potrzeby klientów, jeśli najpierw sami zatrudnią się u polskiego przedsiębiorcy, jako fachowcy. Pozwoli im to na doprecyzowanie wizji swojej własnej firmy i zwiększy szansę na jej powodzenie.

Aktualne i bogate informacje na temat formalności związanych z otworzeniem firmy po powrocie oraz form wsparcia znajdują się na rządowej stronie powroty.gov.pl

Praca w Polsce to często niższe zarobki dla powracających

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie stresu i zdobycie pracy zgodnej z oczekiwaniami, jest rozpoczęcie jej poszukiwań jeszcze przed powrotem. Częstym rozczarowaniem dla powracających Polaków są dużo niższe zarobki na danym stanowisku od tych, które otrzymywali w poprzednim kraju. Teoretycznie są tego świadomi, natomiast w praktyce okazuje się, że trudno jest im się przyzwyczaić do niższego wynagrodzenia i tym samym, konieczności innego podejścia do gospodarowania pieniędzmi.

Warto jednak zaznaczyć, że dla Polaków wracających z emigracji, nawet po latach, nie czynnik finansowy jest dominujący, ale potrzeba poczucia wspólnoty, tęsknota za rodziną i przyjaciółmi.

Gdzie szukać pierwszej pracy po powrocie i jak się przygotować?

Warto przemyśleć miejsce docelowe powrotu. Może się okazać, że w małej rodzinnej miejscowości, do której czujemy sentyment nie znajdziemy dobrego zatrudnienia, bo nasze kompetencje odpowiadają potrzebom rynku dużych miast. Specjaliści, których dziś poszukują przedsiębiorstwa w różnych obszarach, to przede wszystkim: informatycy i programiści, eksperci ds. sprzedaży i marketingu, inżynierowie produkcji. Potrzebni są także nauczyciele, psychologowie, terapeuci oraz pracownicy fizyczni: mechanicy, serwisanci, instalatorzy.

Dobrze jest zrekonstruować swoje CV pod kątem kilku branż. Podkreślić swoje mocne strony. Specjaliści z wyższym wykształceniem i międzynarodowym doświadczeniem łatwiej znajdą pracę w aglomeracjach i wysoko rozwiniętych powiatach. Technicy, nauczyciele, pracownicy fizyczni są potrzebni wszędzie, ale warto także zwrócić uwagę na procent zapotrzebowania, zarobki i koszty życia w danym regionie.

Podsumowując poszukiwanie satysfakcjonującej pracy po powrocie z emigracji najlepiej rozpocząć od analizy własnych kompetencji, odpowiedzenie sobie na pytania: na jakimś stanowisku chcę pracować, jak chcę się rozwijać zawodowo, ile zarabiać, co jest dla mnie priorytetowe w karierze, a z czego jestem w stanie zrezygnować.

Następnie konieczne jest podjęcie decyzji o regionie, w jakim będziemy szukać pracy. Czy jesteśmy mobilni, otwarci na częste przeprowadzki lub gotowi dojeżdżać do pracy 50, 100, 150 km? Czy może wolimy zadomowić się w jednym miejscu na dłużej?

Strony internetowe, takich instytucji jak: Głównego Urzędu Statystycznego czy Powiatowych Urzędów Pracy, a także Pracuj.pl czy GoWork.pl pomogą nam przeanalizować sytuację rynku pracy w danym mieście, powiecie czy województwie. Dużym wsparciem są też ci, którzy mają już tę drogę za sobą i dzielą się swoimi spostrzeżeniami i radami np. na grupach na Facebooku, jak Powroty – grupa dla powracających do kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu