Rekrutacja zdalna – coraz bardziej potrzebna i popularna. Jak przebiega rozmowa o pracę online?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować?
Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować? Unsplash.com
Rekrutacja zdalna to niemal nieodłączny element pracy zdalnej, która zyskała popularność od marca 2020. Coraz więcej osób pracuje zdalnie i tak też odbywają się rekrutacje pracowników. Wygląda na to, że ta forma rekrutacji i pracy zostanie z nami na dłużej. To wygodne rozwiązanie, które pozwala oszczędzić koszty, zminimalizować stres oraz rekrutować pracowników z całego kraju i świata. Wcześniej, rekrutacja zdalna, praktykowana była w drodze wyjątku lub w określonych branżach, od marca 2020 okazała się niezbędna i skuteczna dla szerokiego wachlarza firm i specjalności. Kluczowym etapem rekrutacji zdalnej jest rozmowa kwalifikacyjna online. Badania serwisu Pracuj.pl z 2021 roku wykazały, że aż 91% respondentów tego portalu jest nastawionych pozytywnie lub neutralnie do rekrutacji online. Pozytywne nastawienie to początek sukcesu. Zwracamy uwagę na to, o czym warto pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej na odległość!

Rekrutacja zdalna. Na czym polega?

Na początek warto zapoznać się z pełną formą rekrutacji zdalnej. W jej najprostszym wariancie będzie to złożenie CV za pomocą dedykowanego portalu, aplikacji lub drogą mailową oraz rozmowa kwalifikacyjna, które może mieć charakter rozmowy telefonicznej, spotkania online np. na Zoomie, popularnym Microsoft Teams lub Skype i, zdecydowanie rzadziej, wymiany mailowej.

Jako kandydaci możecie spotkać się z:

  • ankietą rekrutacyjną i korespondencją mailową
  • rozmowami audio-wideo (czasami z więcej niż 1 osobą decyzyjną)
  • zadaniami rekrutacyjnymi (np. praca z briefem, zaproponowanie rozwiązań do danego problemu, projekt graficzny, współpraca przy krótkoterminowym projekcie zdalnym z zespołem itp.)
  • testami psychologicznymi i testami kompetencji

Rozmowa kwalifikacyjna online - czego najbardziej obawiają się kandydaci?

Doświadczenia rynku pracy ostatniego roku pokazały, że kandydaci najbardziej denerwują się rozmową kwalifikacyjną online. Najprostszą drogą do zminimalizowania tych obaw jest przygotowanie się do rekrutacji na kilku obszarach m.in. wcześniejsze sprawdzenie sprzętu, wydrukowanie swojego CV oraz całej korespondencji z potencjalnym pracodawcą. Tak przygotowani, możemy czuć się dużo spokojniej, a w razie niespodziewanych problemów, wciąż mieć poczucie, że ze swojej strony zrobiliśmy wszystko aby wypaść jak najlepiej.

Motywacja do wygranej jest ważna, ale motywacja do przygotowania się jest niezbędna.
- Joe Paterno

Rekrutacja zdalna i rozmowa kwalifikacyjna online. Jak się przygotować?

Do rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj masz trochę czasu ok. 3 do 7 dni. To wystarczy, aby upewnić się, że w trakcie rozmowy będziemy mieć zagwarantowaną przestrzeń i niezbędne warunki. Jeżeli jest taka możliwość, wybieraj na rozmowę godziny przedpołudniowe. To wtedy masz najwięcej energii, umysł i ciało są wypoczęte po nocy, a twarz rozluźniona.

Z wyprzedzeniem przygotuj miejsce, z którego będziesz rozmawiał. Upewnij się, że oświetlenie jest korzystne, mikrofon i kamerka działają bez zarzutu, a rachunki za Internet zostały opłacone na czas. Słabe oświetlenie co prawda nie będzie górowało nad twoimi kompetencjami, ale podobnie jak w przypadku rozmów interpersonalnych na żywo, pierwsze wrażenie trudno jest wymazać z pamięci i wpływa ono na nasze postrzeganie drugiej osoby.

Wrażenie, jakie kandydat wywoła podczas wywiadu będzie decydować o tym, czy organizacja zaoferuje mu pracę. Badania pokazały, że ocena kandydata przez osobę prowadzącą wywiad często bardziej zależy od wrażenia, jakie robi kandydat, niż od historii jego pracy zawodowej, kwalifikacji czy też dokonań. Właściwości osobiste, takie jak atrakcyjność fizyczna, wzbudzanie sympatii, umiejętność prezentowania siebie, były podstawowymi czynnikami wpływającymi na rekomendację przyjęcia do pracy.

- Duane Schulz, Psychologia a wyzwania dzisiejszej pracy.

Dobrze jest zadbać o przestrzeń, którą prawdopodobnie obejmie cały kadr - kawałek blatu biurka, ścianę czy meble za plecami. Niektóre programy do rozmów wideo posiadają funkcję wybierania tła, jednak na wszelki wypadek łóżko za plecami lepiej zaścielić. Zupełnie jak uśmiech drugiej osoby i jej schludny wygląd, tak uporządkowana, estetyczna przestrzeń wpływa odprężająco na rozmówcę i buduje jego pozytywne przekonanie o nas samych.

3 kroki do udanej rozmowy kwalifikacyjnej online

Są trzy zasady, które ułatwią przejście rekrutacji niemal jak rozmowy z przyjacielem na kawie, gdzie “niemal” jest kluczowe. Pamiętajmy, że rozmawiamy z rekruterem lub przyszłym przełożonym. Dobrze zachować spokój i serdeczność, jak podczas spotkania z przyjacielem, ale jednocześnie trzymać swoje wypowiedzi w eleganckich ramach i nie odbiegać za bardzo od tematu rozmowy.

Po pierwsze przygotuj się merytorycznie. Zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi stanowiska, o które zabiegasz. Prześledź media społecznościowe firmy, popularne produkty czy opinie klientów. Przeczytaj dotychczasową korespondencję z daną firmą, trzymaj przed sobą CV i wypunktuj 2-3 najistotniejsze osiągnięcie czy umiejętności, które posiadasz na swoim koncie, a mogą być cennym zasobem dla przyszłej firmy. Być może pojawią się pytania na podstawie takiej retrospekcji? Pamiętaj, że i ty masz prawo pytać na rozmowie. Wynotuj je, a rekruter z pewnością przeznaczy część rozmowy na rozwianie twoich wątpliwości.

Po drugie przygotuj się psychicznie. Przeznacz 20 minut przed rozmową na kilka oddechowych ćwiczeń, zrelaksowanie oczu oraz ciała. Czy wiesz, że tzw. pozycje mocy dodają energii i motywacji, usprawniają refleks i sprawiają, że jesteśmy bardziej pewni siebie oraz rezolutni?

Po trzecie pamiętaj, że rozmawiasz z człowiekiem. Z pewnością jest nastawiony pozytywnie do waszego spotkania, bo jego celem jest wydobyć informacje o twoim najlepszym potencjale, a nie tobie zaszkodzić. W końcu zaproponowano ci rozmowę, więc masz duże szanse na jej powodzenie.

Na koniec bonusowa rada: podczas rozmowy patrz w kamerę, a rekruter będzie miał wrażenie, że patrzysz mu w oczy i jesteś skupiony na jego przekazie. Trzymaj się prosto i pamiętaj o uśmiechu, to zawsze pomaga!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu