Obalamy 5 mitów związanych z pracą zdalną! Oczekiwania kontra rzeczywistość

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Czy praca zdalna jest dla każdego? Obalamy mity
Czy praca zdalna jest dla każdego? Obalamy mity 123rf.com
Udostępnij:
Jak wygląda praca zdalna? Z pracą zdalną wiąże się trochę mitów. Warto je poznać przed podjęciem decyzji o tej formie wykonywania pracy. Pojęcie pracy zdalnej, na skutek pandemii Covid-19, zostało spopularyzowane i nie jest już tylko domeną freelancerów. Od marca 2020 sukcesywnie coraz więcej firm wdraża możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Dla niektórych jest to sytuacja tymczasowa, dla innych perspektywistyczna. I to zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracowników. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w firmie zdalnej lub chcesz dać taką możliwość swojemu zespołowi, upewnij się, że jesteś na to przygotowany. W powszechnej opinii można spotkać się z fałszywymi przekonaniami na tematem tego, jak wygląda praca zdalna od strony prawnej i praktycznej. Dzisiaj obalamy najpowszechniejsze mity.

Zobacz, jakie popularne przekonania na temat pracy poza firmą można włożyć między bajki.

Spis treści

Praca zdalna jest tak samo ważna, wiarygodna, płatna i skuteczna jak praca stacjonarna. Dowodem na to są firmy, które nie tylko przetrwały w czasie pandemii, szczególnie w pierwszej fali Covid-19 i podczas rygorystycznych obostrzeń, właśnie dzięki możliwości pracy zdalnej. Mało tego, wiele przedsiębiorstw zaprzyjaźniło się z tą formą pracy i wprowadziło na stałe możliwość pracy zdalnej i hybrydowej w strukturę swoich organizacji. Mimo to możemy spotkać się z krytycznym podejściem i wieloma nieprawdziwymi przekonaniami na temat pracy zdalnej. Dziś obalamy 5 najczęściej powtarzających się mitów dotyczących tej formy wykonywania pracy.

MIT 1: Pracujesz kiedy chcesz

Nie do końca. Praca zdalna może, ale nie musi iść w parze z elastycznym grafikiem. Jest to zależne od rodzaju wykonywanej pracy i wewnętrznych ustaleń między pracownikiem a pracodawcą. Jeżeli jesteś częścią zespołu lub pracujesz bezpośrednio z klientem, prawdopodobnie godziny pracy będą odpowiadały standardowym godzinom pracy biurowej. Dostarczenie projektu na konkretny termin, bez konieczności monitorowania progresu pracy np. w przypadku niektórych usług programistycznych czy tłumaczeń, zostawia przestrzeń na negocjowanie czasu pracy. Przekonanie, że na tzw. zdalnym, pracujemy, kiedy nam się podoba, jest więc mitem, a wzięło się z porównywania etatowców do freelancerów, których aktywność zawodowa różni się u podstaw od osób zatrudnionych na umowę o pracę i związanych z konkretnym przedsiębiorstwem.

MIT 2: Pracę zdalną można świadczyć z dowolnego miejsca na ziemi

Teoretycznie tak, ale zależy to od porozumienia z pracodawcą. Chociaż ani przepisy kodeksu pracy, ani ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w której to pojawiają się ogólne wytyczne dotyczące pracy zdalnej, nie precyzują, skąd można wykonywać pracę zdalną i kto o tym decyduje, to na podstawie innych aspektów prawa pracy firmy tworzą wewnętrzne regulaminy dotyczące tej kwestii. W tym miejscu rodzi się pytanie, czy i dlaczego pracodawca powinien wiedzieć, o miejscu wykonywania pracy zdalnej?

MIT 3: Pracę zdalną może wykonywać każdy

To kolejne przekonanie niemające pokrycia w rzeczywistości. O ile oczywiste wydaje się, że niektórych czynności zawodowych, ze względu na specyfikę pracy, nie można wykonywać zdalnie, dotyczy to m.in. pracowników fizycznych (np. branża budowlana, linie produkcyjne), znacznie mniejszą wagę przykłada się do warunków lokalowych oraz osobistych predyspozycji pracownika do samodzielnej, wydajnej pracy. Według obecnych przepisów pracę zdalną można zlecić pracownikowi lub wyrazić na nią zgodę, jeżeli istnieje możliwość zapewnienia mu odpowiednich warunków lokalowych i technicznych. Trudno oczekiwać efektywnej pracy, kiedy pracownik miałby wykonywać zadania przy kuchennym stole, do tego dzieląc komputer z domownikami.

Poza przestrzenią do pracy warto wziąć również pod uwagę społeczno-psychologiczne aspekty pracy w odosobnieniu. Przy dobrej organizacji, taka forma pracy jest nie tylko skuteczna, oszczędna czasowo i finansowo, jak również satysfakcjonująca dla obu stron. Jednak niektórzy mogą wykazywać dużo większe zaangażowanie i motywacje do pracy, a tym samym czerpać korzyści rozwojowe, korzystając z obecności współpracowników i wspólnych działań, bo zwyczajnie nie są stworzeni do pracy w pojedynkę czy w izolacji.

Centralny Instytut Ochrony pracy na swojej stronie umieścił artykuł „Psychospołeczne aspekty dobrej pracy”, oparty na badaniach dotyczących psychologii pozytywnej i kapitałowi społecznemu, na który składają się silne strony człowieka oraz relacje z innymi.
W tekście zauważono, że:

Obserwowany jest wpływ więzi międzyludzkich i ich rezultatów, ujmowanych jako kapitał społeczny, na dobrostan pracowników i wyniki gospodarcze przedsiębiorstw. Badania wskazują na związki kapitału społecznego z dobrostanem oraz rozwojem społeczeństw, grup społecznych czy wreszcie miejsc pracy i pracowników.

MIT 4: Komunikacja podczas pracy zdalnej jest skomplikowana

Cały świat w ostatnim półroczu udowodnił, że zdalnie można nie tylko pracować, ale też organizować prywatne uroczystości, umawiać się na randki, uczestniczyć w ogromnych eventach i koncertach, spacerować po Luwrze, a nawet studiować i zdawać egzaminy. Możliwości technologiczne, powszechny dostęp do komputerów i Internetu oraz kreatywne rozwiązania programistyczne pozwalają na bezproblemową komunikację face to face. Oczywiście nic nie zastąpi kontaktu interpersonalnego, a nawet najlepsze serwery mogą czasami zawieść. Jednak nie są to nagminne przypadki. Dzięki programom do zarządzania projektami (np. Asana, Trello) i komunikatorami wielofunkcyjnymi (Teams, Zoom) kontakt między firmą a pracownikiem jest łatwy i na wyciągnięcie ręki.

MIT 5: Praca zdalna to brak równowagi między pracą a życiem prywatnym

Aby zatracić się w pracy, nie trzeba koniecznie zabierać jej do domu. W obecnych czasach wstajemy wcześnie i kończymy pracę po godzinach. O pracy, spotkaniach z klientami, projektach myślimy stojąc w kolejce w sklepie czy zawożąc dzieci na basen. Praca zdalna czy stacjonarna nie ma tutaj znaczenia. Mit ten wynika prawdopodobnie z obawy przed słabym zarządzaniem sobą w czasie. Praca zdalna wymaga wzięcia pełnej odpowiedzialności za własną organizację i tylko od nas zależy czy zaburzy nasz rytm dnia. Wykonywanie pracy zdalnie nie jest więc przyczyną braku balansu między życiem prywatnym a zawodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Barbara Wesoła
2 grudnia, 7:46, Gość:

Moim zdaniem wszystkie te punkty to mity. Umiem pracować w domu, owszem czasem włączę irobota czy pralkę, ale to w czasie przerwy w końcu należy mi się 5 minut w każdej godzinie odpoczynek od kompa.

Słuszna uwaga, każdy kto pracuje nieustannie przy komputerze ma prawo do 5 minut przerwy po każdej przepracowanej godzinie. Mam nadzieję, że wszyscy na pracy zdalnej o tym pamiętają :) I oczywiście, tekst dotyczy mitów. Niestety osoby, które nie miały doświadczenia z tą formą pracy spotykają się z takimi przekonaniami i mogą budować sobie fałszywy obraz pracy zdalnej. Dziękuję, że podzieliłeś się swoim doświadczeniem!

G
Gość
Moim zdaniem wszystkie te punkty to mity. Umiem pracować w domu, owszem czasem włączę irobota czy pralkę, ale to w czasie przerwy w końcu należy mi się 5 minut w każdej godzinie odpoczynek od kompa.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie