https://strefabiznesu.pl
reklama

Polska firma wyprodukuje nowe pociągi. Rusza produkcja za 245 mln zł

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Fabryka Pojazdów Szynowych – H. Cegielski, będąca częścią Grupy Kapitałowej ARP, podpisała umowę z Województwem Lubuskim na dostawę sześciu nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych z rodziny Plus. Wartość kontraktu opiewa na 245 milionów złotych.

Przełomowy moment dla polskiego przemysłu kolejowego

Podpisanie umowy z Województwem Lubuskim oznacza rozpoczęcie seryjnej produkcji elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) przez FPS Cegielski, co znacząco wzmacnia pozycję spółki na rynku taboru szynowego w Polsce. To historyczny krok, ponieważ firma po raz pierwszy od lat poszerza swoją ofertę o nową kategorię produktową.

– Dzisiejsza umowa to kolejny kamień milowy nie tylko dla FPS Cegielski, ale dla całej grupy Kapitałowej ARP, tuż historycznym kontrakcie na dostawę pojazdów dla PKP Intercity. Oba kontrakty potwierdzają kompetencje Agencji Rozwoju Przemysłu w zakresie rozwoju nowoczesnego transportu szynowego i znacząco przyczyniają się do wzmocnienia regionalnej mobilności. To dowód, że polski przemysł kolejowy, jest w stanie dostarczać światowej klasy rozwiązania, budując konkurencyjność naszej gospodarki – skomentował Wojciech Balczun, Prezes Zarządu ARP.

Współpraca z Województwem Lubuskim podkreśla zdolność polskiego przemysłu do dostarczania światowej klasy rozwiązań, co jest kluczowe dla budowania konkurencyjności gospodarki.

Nowa jakość w transporcie regionalnym

Dostarczone EZT, o długości do 82 metrów i prędkości maksymalnej 160 km/h, znacząco podniosą komfort podróży mieszkańców województwa lubuskiego. Każdy zespół trakcyjny pomieści 180 pasażerów na stałych miejscach siedzących i zostanie wyposażony w systemy Wi-Fi, monitoring, dynamiczną informację pasażerską oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Jesteśmy dumni, że to właśnie nasze pojazdy będą służyć mieszkańcom województwa lubuskiego. Ten kontrakt potwierdza ogromny potencjał polskiego przemysłu kolejowego i gotowość FPS Cegielski do spełniania najwyższych standardów. Dzięki współpracy z Grupą ARP oraz inwestycjom w nowoczesne technologie, stawiamy kolejny krok w rozwoju polskiej kolei –dodał Grzegorz Kucia, Prezes Zarządu FPS Cegielski.

Nowoczesne EZT-y nie tylko zwiększą komfort podróży, ale także przyczynią się do poprawy jakości transportu regionalnego. Wyposażenie w nowoczesne technologie, takie jak Wi-Fi i dynamiczna informacja pasażerska, podkreśla zaangażowanie FPS Cegielski w dostarczanie rozwiązań na miarę XXI wieku.

Wsparcie krajowej produkcji kluczem do rozwoju gospodarki

Umowa FPS H. Cegielski z Województwem Lubuskim podkreśla znaczenie wspierania rodzimych producentów i wykorzystywania potencjału polskiego przemysłu. Inwestycja w nowoczesne EZT to nie tylko wzmocnienie jakości transportu, lecz także realny impuls dla gospodarki.

– W FPS blisko 90 proc. komponentów pochodzi z polskiego przemysłu – to dowód na siłę regionalnych łańcuchów dostaw. Wartość zamówień publicznych związanych z rozwojem krajowego przemysłu jest nie do przecenienia. Dbamy o to, by menedżerowie spółek skarbu państwa pamiętali o lokalnych dostawcach, bo to buduje silną polską gospodarkę. Cieszę się, że nowoczesne, polskie ETZ-y będą wozić pasażerów, a inwestycje w tabor pozwolą nadrobić wieloletnie zaniedbania – przyznał Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wsparcie lokalnych dostawców i wykorzystanie polskich komponentów w produkcji EZT jest kluczowe dla budowania silnej gospodarki. Inwestycje w nowoczesny tabor kolejowy nie tylko poprawiają jakość transportu, ale także wspierają rozwój krajowego przemysłu.

Harmonogram dostaw

Umowa przewiduje dostawę czterech sztuk EZT do 30 listopada 2028 roku oraz dwóch sztuk do 30 listopada 2029 roku. Harmonogram dostaw jest kluczowy dla realizacji kontraktu i zapewnienia, że nowoczesne pojazdy będą dostępne dla mieszkańców województwa lubuskiego w zaplanowanym czasie.

Realizacja dostaw zgodnie z harmonogramem jest istotna dla zapewnienia ciągłości i jakości usług transportowych w regionie. Dzięki temu mieszkańcy województwa lubuskiego będą mogli korzystać z nowoczesnych rozwiązań transportowych już w najbliższych latach.

O ARP

Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa z ponad 30-letnim doświadczeniem na polskim rynku. Główne branże, w których działają spółki z Grupy ARP S.A., to: stoczniowa, kolejowa, metalowa, wydobywcza, odlewnicza, opakowaniowa, tekstylna, turystyczna, modernizacji i budowy maszyn. ARP sprawuje także nadzór nad 89 spółkami z udziałem Skarbu Państwa.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu