Zwolnienia grupowe a obowiązki pracodawcy. Gdzie było najwięcej zwolnień w 2021? Czy są planowane następne? Co o tym mówi prawo pracy?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zwolnienia grupowe z pracy – ile było ich w 2021? Obowiązki pracodawcy
Zwolnienia grupowe z pracy – ile było ich w 2021? Obowiązki pracodawcy 123rf.com
Udostępnij:
Zwolnienia grupowe w 2021 roku, według danych, którymi podzielił się serwis Bankier, najczęściej miały miejsce w województwie śląskim. Jednocześnie to w tym regionie Urzędy Pracy odnotowały najwięcej ofert pracy pod koniec 2021 roku – wynika z raportu portalu Barometr Zawodów. Zwolnienia grupowe to często sposób na cięcie kosztów. Piszemy, czym są zwolnienia grupowe i jakie są najczęstsze przyczyny redukcji etatów?

Rok 2020 i 2021 był czasem kryzysu gospodarczego przede wszystkim ze względu na ograniczenia w handlu, turystyce czy transporcie, spowodowane obostrzeniami rządu w reakcji na pandemię Covid-19, a także galopującą od połowy 2021 roku inflacją. Przedsiębiorcy, którzy zmagają się ze skutkami kryzysu, a ich płynność finansowa jest zaburzona, mogą szukać ratunku w redukcji etatów. Zwolnienia grupowe nie są łatwą decyzją, a procedura zwolnień jest objęta szeregiem przepisów. Ich celem jest ochrona praw pracownika.

Spis treści

Zwolnienia grupowe w Polsce – w tych regionach było najwięcej masowych zwolnień w 2021

Z danych pozyskanych przez serwis Bankier od poszczególnych wojewódzkich urzędów pracy wynika, że w okresie od stycznia do listopada 2021 r. najwięcej grupowych zwolnień było w województwach:

 • śląskim – aż 1756 osób straciło pracę w ramach zwolnień grupowych
 • łódzkim – 475 osób
 • podkarpackim – 345 osób
 • warmińsko-mazurskim – 330 zwolnionych osób (z przewidywanych 1183)
 • świętokrzyskim – 251 osób

Najmniej miejsc pracy rozwiązano w ramach zwolnień grupowych w województwie lubelskim – 86 osób.

Serwis Bankier zwraca uwagę, że procedura zwolnień grupowych jest długa i część wyżej wyliczonych etatów została zlikwidowana w 2021 roku na wnioski z końcówki roku 2020. Już w 2022 roku Urzędy odebrały wnioski o zwolnienia grupowe w woj. małopolskim – planowana redukcja 294 miejsc pracy od trzech pracodawców w pierwszym kwartale 2022 roku, oraz w woj. opolskim, aż 580 zwolnień w jednym przedsiębiorstwie jest planowane do czerwca 2022 roku.

Zwolnienia grupowe – najczęstsze przyczyny

Zwolnienia grupowe wynikają z przyczyn niezależnych od pracownika, w to można wliczyć m.in.:

 • złą kondycję finansową firmy,
 • likwidację/upadłość – w tym przypadku, nie obowiązują pracodawcy zakazy wypowiadania lub rozwiązywania stosunku pracy
 • zmianę struktury czy formy działalności,
 • zmiany w prawie

Czym zwolnienia grupowe różnią się od indywidualnych?

Zwolnienie grupowe następuje wtedy, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 osób rozwiązuje stosunek pracy (w ciągu 30 dni) z przyczyn niedotyczących pracowników z:

 • 10 pracownikami (gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników)
 • 10% pracowników (gdy pracodawca zatrudnia od 100 do 300 pracowników)
 • 30 pracownikami (gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 pracowników).

Zwolnienia grupowe – obowiązki pracodawcy

Zwolnienia grupowego pracodawca nie może dokonać bez zachowania przepisów, które reguluje Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Zwolnienia grupowe (z przyczyn niedotyczących pracowników) obejmują tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, bez względu na to czy jest to umowa na czas określony czy bezterminowy.

Pracodawca, który podejmuje decyzję o zwolnieniu grupy pracowników powinien:

 1. Skonsultować plany ze związkami zawodowymi – pracodawca musi poinformować pisemnie wiązki zawodowe o zamiarze przeprowadzenia masowej redukcji etatów uwzględniając w piśmie m.in. takie informacje, jak: powody planowanych zwolnień, liczbę zatrudnionych pracowników, grupach zawodowych, do których należą pracownicy objęci zamiarem grupowego zwolnienia,
  terminie, w jakim ma nastąpić zwolnienie czy kryteriach doboru pracowników. Przedsiębiorstwo konsultuje ze związkami także
  kolejność zwolnień, zasadność i wysokość świadczeń pieniężnych.
 2. Po zawarciu porozumienia ze związkami zawodowymi zawiadomić o przyjętych ustaleniach urząd pracy. W piśmie do UP należy zawrzeć informacje:

  • o liczbie zatrudnionych i zwalnianych pracowników oraz o przyczynach ich zwolnienia,
  • o okresie, w ciągu którego ma być dokonane zwolnienie, a także o przeprowadzonej konsultacji zamierzonego grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z przedstawicielami pracowników

Pracodawca, u którego nie działają zakładowe organizacje związkowe, konsultacje prowadzi z przedstawicielami pracowników. Organizacje związkowe, jak i przedstawiciele pracowników mają prawo przedstawić w urzędzie pracy swoją opinię w sprawie grupowego zwolnienia. – czytamy w ulotce Państwowej Inspekcji Pracy z serii Zanim podejmiesz decyzję

Zasady doboru pracowników do zwolnienia – czym powinien się kierować pracodawca

Kryteria doboru do zwolnienia grupowego muszą być obiektywne, a pracodawca nie może kierować się dobrowolnością i osobistymi preferencjami. Podczas selekcji pracowników do redukcji etatów należy wziąć pod uwagę:

 • rodzaj kwalifikacji,
 • wykształcenie, dotychczasowy przebieg zatrudnienia, w tym staż pracy,
 • zdobyte kwalifikacje.

Przepisy mówią także o osobach objętych szczególną ochroną, z którymi rozwiązanie umowy o pracę musi przebiegać na innych zasadach (chyba, że pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację). Szczegółowa lista pracowników pod ochroną została wymieniona w ustawie oraz w poradniku Państwowej Inspekcji Pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie