Urlop wypoczynkowy z 2021 roku - do kiedy trzeba go wykorzystać? Czy niewykorzystany urlop przepada?

Justyna Madan
Justyna Madan
Do kiedy powinniśmy wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2021 rok?
Do kiedy powinniśmy wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2021 rok? 123rf
Jednym z obowiązków leżących po stronie pracodawcy jest udzielenie pracownikowi przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Powinno się to zrobić w bieżącym roku, ale jeśli nie wykorzystaliśmy całego urlopu do końca 2021 roku, nie musimy się martwić. Zaległy urlop z zeszłego roku można odebrać do 30 września 2022.

W zależności od tego, jaki mamy staż pracy, przysługuje nam od 20 do 26 dni urlopowych w ciągu roku. Przepisy Kodeksu Pracy określają, że pracodawca powinien udzielić urlopu pracownikowi w tym samym roku, w którym został przyznany. W przypadku niewykorzystania urlopu, zaległe dni można odebrać do 30 września roku następnego, ale nie później (jeśli rozpoczniemy zaległy urlop 30 września jest to zgodne z przepisami). Jeszcze kilka lat temu, bo do 2011 roku zaległe urlopy wykorzystywało się do marca następnego roku.

„Zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić, na podstawie art. 168 Kodeksu pracy, najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego” – wyjaśnia Juliusz Głuski, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.

Juliusz Głuski podkreśla również, że pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać. Chodzi o art. 15gc ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Należy jednak pamiętać, że roszczenia do wykorzystania urlopu wypoczynkowego ulegają przedawnieniu. Konkretnie są to 3 lata od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. W okres przedawnienia nie wlicza się urlopu wychowawczego, co oznacza, że bieg przedawnienia zostaje w tym czasie „zawieszony”.

Co w sytuacji jeśli nie wykorzystamy zaległego urlopu?

„Co istotne, w myśl art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy kto, wbrew obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, - podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. ” – dodaje rzecznik GIP.

Oznacza to, że nieudzielenie pracownikowi urlopu do 30 września jest wykroczeniem przeciwko prawu pracowniczemu i może być surowo karane. Warto jednak pamiętać, że kary grożą jedynie w przypadku jeśli to z winy pracodawcy nie wykorzystamy zaległego urlopu, lub jeśli pojawią się przyczyny, które uniemożliwiają wykorzystanie urlopu, np. długie zwolnienie lekarskie.

Za niewykorzystanie urlopu może przysługiwać ekwiwalent pieniężny, ale tylko w przypadku jeśli nie mamy możliwości pójścia na urlop.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu