Spis treści
W tym roku wypadnie najwięcej od 25 lat dni wolnych od pracy
Układ dni wolnych od pracy w 2025 r. zapowiada się bardzo korzystnie dla pracowników. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko same soboty i niedziele to w całym 2025 roku mamy do dyspozycji 104 dni wolne. Do tego dodać trzeba 9 dni świątecznych, które wypadają w trakcie tygodnia, ale z mocy ustawy są wolne od pracy. Dodatkowo mamy prawo do odebrania dwóch dni za święto wypadające w sobotę. Mowa tutaj o 3 maja i 1 listopada.
Jeśli dodamy do tego wolną Wigilię, to wychodzi w sumie 116 dni wolnych od pracy. To o dwa dni więcej niż w 2024 roku i najwięcej od 25 lat, czyli od 2000 roku.
To sytuacja bez uwzględnienia urlopu wypoczynkowego. Ten daje nam standardowo możliwość wykorzystania 26 dni na odpoczynek od zawodowych obowiązków. Po dodaniu całej puli urlopowej przysługującej od nowego roku, mamy więc aż 142 dni bez pracy. To prawie 39 proc. roku.
Pracodawcy apelują o zmiany w przepisach - twierdzą, że zbyt dużo dni wolnych wywoła negatywne skutki dla firm i gospodarki
Ta sytuacja budzi obawy niektórych pracodawców. Wskazują oni, że konieczne są modyfikacje w przepisach (chodzi o art. 130 § 2 Kodeksu pracy)i zrezygnowanie z regulacji, która umożliwia odbiór dnia wolnego za pracę w święto przypadające w sobotę. W tym roku świąteczne soboty wypadają 3 maja i 1 listopada. Pracownicy za te dni otrzymają wolne w innym terminie.
W tej sprawie apel do rządu wydał Związek Pracodawców "Pracodawcy Pomorza i Kujaw" , którzy zrzeszają ponad 200 przedsiębiorstw. Organizacja twierdzi, że dodatkowe dni wolne przypadające w 2025 r. będą nieść negatywne skutki ekonomiczne, zarówno na poziomie mikroekonomicznym, jak i dla całej gospodarki. Pamiętajmy, że od 2025 r. wolna od pracy będzie też Wigilia.
"Rozwiązanie zastosowane w artykule 130 § 2 Kodeksu pracy nie tylko generuje trudności organizacyjne dla pracodawców, ale także prowadzi do nadmiarowego obniżenia liczby dni roboczych w roku, co w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na produktywność i konkurencyjność polskich firm. Obowiązek dodatkowego wolnego dnia w zakładach, gdzie soboty są wolne, nie jest uzasadniony z perspektywy równego traktowania przedsiębiorstw, które funkcjonują w różnych systemach pracy. Zasadne zatem jest rozważenie zmiany artykułu 130 § 2 Kodeksu pracy i zniesienie obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego za święta przypadające w sobotę" – czytamy w apelu Pracodawców Pomorza i Kujaw.
Na razie do apelu nie ustosunkował się resort pracy.
Według szacunków, chociaż pracownicy będą pracować mniej, mogą zarobić więcej
Bartosz Turek, analityk Hreit, spółki z branży nieruchomości, zwraca uwagę na inną sprawę, która również może nie podobać się pracodawcom. Według szacunków NBP, wynagrodzenia w 2025 r. wzrosną średnio o 9,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku. A to znaczy, że pracując w tym roku nieco mniej niż w 2024, powinniśmy zarobić więcej.
- Na 2025 rok przewidywana jest inflacja na poziomie około 4-5 proc. Nawet po potrąceniu spodziewanego wzrostu cen dóbr i usług zostaje nam ponad 4 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń. Pensje powinny więc rosnąć szybciej niż inflacja, a więc za wynagrodzenie powinniśmy być w stanie kupić więcej niż w 2024 roku. Wyższe zarobki mają iść w parze z kalendarzem sprzyjającym wypoczynkowi. I choć pewnie trudno w to uwierzyć, ale rzut oka na kalendarz pozwala oszacować, że na każdy dzień odpoczynku będziemy musieli przepracować mniej niż 2 dni. Tym samym w 2025 roku będziemy musieli pracować trochę mniej niż zwykle, a mimo tego powinniśmy zarobić więcej – skomentował Bartosz Turek, analityk Hreit.
Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce w 2025 roku:
1 stycznia – Nowy Rok,
6 stycznia – Święto Trzech Króli,
pierwszy dzień Wielkiej Nocy (zawsze niedziela),
drugi dzień Wielkiej Nocy (to zawsze poniedziałek),
1 maja – Święto Pracy,
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
pierwszy dzień Zielonych Świątek (to zawsze niedziela),
Boże Ciało,
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada – Wszystkich Świętych,
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
24 grudnia - Wigilia (prezydent podpisał ustawę w tej sprawie),
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
