Spis treści
CBOS na podstawie badań wykonanych od stycznia do grudnia 2024 r. przygotowało roczny bilans nastrojów społecznych. Dynamikę zmian oddaje skala ocen, od -2 do 2.
Najgorzej oceniono sytuację polityczną, nieco lepiej gospodarczą?
Polacy krytycznie ocenili sytuację polityczną, najgorzej w styczniu. Reszta półrocza była na stabilnym poziomie, pogorszenie nastąpiło po czerwcu, oceny podlegały niewielkim wahaniom. Nowy rok to jednak nowe szanse. Badani wykazali nadzieję na poprawę tego, co dzieje się w kraju.
W pierwszej połowie ub.r. oceny sytuacji gospodarczej były stabilne, oznacza to, że odbiór nie był jednoznacznie negatywny, ale też nie jednoznacznie pozytywny. W drugiej połowie postrzeganie nieco się pogorszyło, najgorzej w listopadzie i grudniu.
Opinie o sytuacji w zakładach pracy przez cały rok były jednoznacznie pozytywne. Mimo notowanych zmian z miesiąca na miesiąc oceny kondycji zakładów pracy na koniec roku były takie same, jak na początku roku.
Można jednak zauważyć, że w pierwszym kwartale optymizm co do rozwoju sytuacji w zakładach pracy był nieco większy niż w kolejnych miesiącach, zaznaczył CBOS.
Poziom życia stabilny, choć oczekiwania mogły być wyższe
Podobnie nie zmieniały się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Widać większą stabilność niż w przypadku pytań o sytuację w pracy, w polityce lub gospodarce. 0,61 - 0,66 - średnia ocen w tym przedziale świadczy o zadowoleniu. Pewne roszady odnotowano w przewidywaniach dotyczących poziomu życia. Największe nadzieje Polacy mieli na początku roku, w kolejnych miesiącach oczekiwania spadły.
Niezależnie od poszczególnych zmian nastroje społeczne w 2024 r. można określić jako dość stabilne.
Najgorzej w ciągu minionego roku oceniano sytuację polityczną w kraju, wyraźnie mniej krytycznie postrzegano stan gospodarki. Z deklaracji wynika jednocześnie, że miniony rok był dobry dla respondentów, ich rodzin i zakładów pracy, podsumował CBOS.
Źródło: PAP
