Ile wyniosła inflacja w maju?
- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13 proc. - przekazał w środę GUS.
- Inflacja spadła w maju z 14,7 do 13,0 proc. Wskaźnik hamuje trzeci miesiąc z rzędu – łącznie od szczytu CPI obniżyło się już o 5,4 pkt proc. Szacujemy, że inflacja bazowa spadła z 12,2 do 11,3-11,4 proc. - poinformował z kolei Polski Instytut Ekonomiczny.
PIE wskazuje, że spadkowi inflacji do poziomu jednocyfrowego będą pomagać niższe ceny nawozów. W ostatnim czasie znacząco wyhamował również wzrost cen paliw, szczególnie diesla i LPG.
Według danych GUS w maju o 9,5 proc. rdr. spadły ceny paliw do prywatnych środków transportu. Odnotowano natomiast wzrost cen nośników energii (+20,4 proc.) oraz wzrost cen żywności i napojów alkoholowych (+18,9 proc.).
Co dalej z inflacją?
Jak przewiduje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, wzrost cen może spaść do jednocyfrowego poziomu już po wakacjach. Tendencje cenowe w gospodarce mogą natomiast wpłynąć na odważniejsze zapowiedzi Rady Polityki Pieniężnej ws. obniżek stóp procentowych.
- Początkowa, najostrzejsza faza hamowania wzrostu cen, w której pierwsze skrzypce grają efekty bazy statystycznej związane z szokami wywołanymi napaścią na Ukrainę, powoli dobiega końca. Dynamika CPI w maju zanotowała najniższy roczny wzrost od kwietnia 2022 r. także dzięki taniejącym paliwom, opałowi i uspokojeniu się cen żywności po niespotykanie ostrych zwyżkach z początku roku - stwierdził Sawicki.
Zdaniem eksperta dynamika inflacji na koniec kwartału powinna wynosić około 12 procent. W ostatnim czasie spadła też inflacja bazowa, która wynosi obecnie około 11,5-11,6 proc.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?