Ile z tego co płacisz za muzykę zabiera dla siebie artysta? Można to sprawdzić. Czy to duże pieniądze?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawdzamy, ile pieniędzy może trafić do muzyka, który tworzy i umieszcza swoją muzykę w serwisach streamingowych.
Sprawdzamy, ile pieniędzy może trafić do muzyka, który tworzy i umieszcza swoją muzykę w serwisach streamingowych. unsplash
Spotify, Apple Music, Tidal czy Youtube Music – posiadasz konto, na którejś z tych platform muzycznych? Jeżeli korzystamy z płatnego streamingu muzyki - można policzyć, ile z tego, co płacimy - trafia do naszego ulubionego artysty. Czy rzeczywiście są to krocie? Polska firma technologiczna Omni Calculator opracowała narzędzie obliczające wartość tantiem z serwisów streamingowych na podstawie częstotliwości słuchania muzyki.

Spis treści

Jak i na czym zarabiają artyści?

Jak dużo tantiem przyznawanych jest wykonawcom? Będziemy mogli dokładnie to wyliczyć. Ile z tego, co płacimy aplikacjom i serwisom muzycznym - trafia do konkretnego artysty?

Nie brakuje sporów na linii artyści - aplikacje muzyczne oraz dyskusji o szybkiej potrzebie wprowadzenia nowych regulacji broniących artystów przed niskimi wycenami tantiem czy nawet przypadków usuwania swojej twórczości z platform muzycznych. Na taki krok zdecydowała się choćby piosenkarka Taylor Swift, która chcąc zmaksymalizować zysk z premiery swojego albumu - wycofała całą swoją muzyczną bibliotekę z serwisu Apple Music.

Policzmy także nasz „wkład własny” w ogół wynagrodzenia artysty na konkretnej platformie. By poznać jego wartość należy wybrać konkretny serwis streamingowy oraz wskazać średni czas słuchania konkretnego wykonawcy czy zespołu w cyklu dziennym, tygodniowym lub miesięcznym.

Ile zarabia twórca muzyki na tworzeniu i udostępnianiu utworów muzycznych? Tak wygląda płatny streaming muzyki

Wartości tantiem dla twórców pomiędzy poszczególnymi aplikacjami do słuchania muzyki bywają dość znaczne.

Przykładem mogą być choćby aplikacje Deezera i Tidala. W przypadku tej pierwszej - słuchając danego wykonawcy przez godzinę tygodniowo wygenerujemy dla niego 0.89$ (3.62 zł) miesięcznego zysku, zaś w przypadku tej drugiej już jedynie 0.08$ (0.33 zł), a więc o przeszło tysiąc procent mniej.

Przy pomocy kalkulatora możemy obliczyć również, ile tantiem trafi do podziału na wszystkich wykonawców, którzy znaleźli się na naszej playliście jeśli wskażemy łączny czas korzystania z konkretnego serwisu, bez koncentrowania się wyłącznie na konkretnym artyście czy zespole.

Każda aplikacja i serwis streamingowy oferuje inne kwoty dla muzyków. Ile dokładnie?

Jak wynika z analizy platformy Spotify, mającej obecnie największy udział w globalnym rynku serwisów streamingu audio, użytkownicy serwisu poświęcają średnio 25 godzin miesięcznie na słuchanie ulubionej muzyki. Ile pieniędzy w przypadku takiej częstotliwości korzystania - trafi do rąk wszystkich artystów z naszej playlisty?

  • Jeśli korzystamy z Amazon Music przez rok wygenerujemy zysk rzędu 19.17$ (78 zł).
  • W Apple Music będzie to 38.15$ (155.25 zł).
  • W Deezerze i na platformie Pandora to 5.25$ (21.36 zł).
  • Serwis Rhapsody za przyjęty przez nas uśredniony czas słuchania muzyki skieruje po roku do artystów tantiemy w wysokości 9.06$ (36.88 zł)
  • W Spotify - 15.17$ (61.75 zł)
  • Najwięcej wygeneruje aplikacja Tidal, czyli 61.23$ (249.25 zł)
  • Zestawienie zamykać będzie Youtube Music 9.54$ (38.83 zł).

Własnych obliczeń, generowanych na podstawie prywatnych preferencji odnośnie słuchania muzyki i serwisów streamingowych, dokonać można na stronie kalkulatora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu