Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,8% (wskaźnik cen 105,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,6% (wskaźnik cen 100,6), podał dziś w piątek 1 października Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.
Inflacja galopuje! Jak ratować swoje oszczędności? Oto 7 spo...
Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r.
Na tak dużą dynamikę wrześniowego wzrostu cen wpływ miały przede wszystkim rosnące nieustannie ceny paliw do prywatnych samochodów osobowych. Tylko w miesiąc, między sierpniem a wrześniem wzrosły one o 2 proc., a w skali dwunastu ostatnich miesięcy czyli od września 2020 do września 2021 już o 28,6 proc.

Nieco wolniej, ale w sposób znaczący rosną ceny innych nośników energii: prądu i gazu, co wzmacnia bezpośrednio i pośrednio inflację. Dlatego też mimo notowanego co do zasady spadku cen żywności we wrześniu w stosunku do sierpnia, w tym roku także te ceny poszły w górę, choć nieznacznie - o 0,1 proc. Nadal jednak w skali ostatnich dwunastu miesięcy dynamika wzrostu cen żywności jest niższa od całej inflacji konsumenckiej - wynosi 4,4 proc.
