Trybunał Sprawiedliwości oddalił odwołanie Komisji, tym samym podtrzymując wyrok Sądu UE (pierwszej instancji - przyp. red.), orzekł TSUE.
Kara pieniężna, nałożona na Intel w 2009 roku, dotyczyła udzielania rabatów producentom komputerów Dell, Hewlett-Packard, NEC i Lenovo za kupowanie większości ich chipów od tej firmy. KE uznała to za działania sprzeczne z prawem konkurencji, wymierzone w inną firmę. Reuters poinformował, że Bruksela sprzeciwia się rabatom oferowanym przez dominujące na rynku firmy, ponieważ obawia się, że mogą one być antykonkurencyjne.
Nadużywanie pozycji dominującej, jak zarzucono, miało kosztować Intel 1,06 mld euro. Po tym, jak decyzję zaskarżono, sprawa dwukrotnie trafiała do TSUE. Najpierw, gdy w 2014 r. Sąd oddalił skargę i odesłał do Trybunału, następnie, gdy skierowano sprawę ponownie do rozpoznania.
Sąd UE dopatrzył się wadliwości w decyzji KE o nałożeniu kary i uchylił miliardową grzywnę. Następnie odwołanie od korzystnego dla Intela wyroku Sądu UE złożyła do TSUE Komisja Europejska. Trybunał w Luksemburgu w czwartek oddalił to odwołanie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
