Zapadły ważne decyzje w sprawie dotyczącej Gazpromu

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Decyzja TSUE w sprawie odwołania Orlenu stanowi zakończenie wieloletniego sporu prawnego
Decyzja TSUE w sprawie odwołania Orlenu stanowi zakończenie wieloletniego sporu prawnego Mat. prasowe Orlen
W najnowszym rozstrzygnięciu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odwołanie wniesione przez polski koncern Orlen w sprawie dotyczącej rosyjskiego giganta Gazpromu zostało odrzucone. Decyzja ta jest kolejnym etapem wieloletniego sporu na linii Komisja Europejska - Gazprom - Orlen, dotyczącego praktyk cenowych Gazpromu wobec państw członkowskich UE. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej sprawie, analizując kluczowe momenty i decyzje, które doprowadziły do ostatecznego werdyktu TSUE.

Tło Konfliktu: Dochodzenie Komisji Europejskiej

W latach 2011–2015, Komisja Europejska (KE) podjęła szereg działań mających na celu zbadanie praktyk rynkowych Gazpromu, koncernu dominującego na rynku hurtowych dostaw gazu ziemnego w Europie Środkowo-Wschodniej. W szczególności, KE skoncentrowała się na podejrzeniach nadużywania pozycji dominującej przez Gazprom w ośmiu państwach członkowskich, co mogło prowadzić do nieuczciwej polityki cenowej.

22 kwietnia 2015 roku, KE wysłała do Gazpromu pismo z zarzutami, w którym wskazywała na ograniczenia terytorialne narzucane przez koncern, co umożliwiło mu prowadzenie dyskryminacyjnej polityki cenowej wobec niektórych państw członkowskich. Zarzuty te dotyczyły przede wszystkim Bułgarii, Estonii, Polski, Łotwy i Litwy.

Reakcja Gazpromu i decyzja Komisji Europejskiej

W odpowiedzi na zarzuty KE, Gazprom przedstawił formalny projekt zobowiązań mających na celu zmianę kwestionowanych praktyk. Projekt ten został zaakceptowany przez Komisję Europejską, co zakończyło postępowanie wobec rosyjskiego koncernu. Ta decyzja KE wywołała jednak niezadowolenie ze strony PGNiG, polskiego koncernu energetycznego, który zdecydował się zaskarżyć decyzję KE do Sądu UE.

Skarga Orlenu i ostateczny wyrok TSUE

Po przejęciu PGNiG przez Orlen, polski koncern kontynuował walkę prawną, zaskarżając decyzję Sądu UE do wyższej instancji, czyli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE, w wyroku wydanym w czwartek, oddalił odwołanie Orlenu jako bezzasadne, stwierdzając, że Orlen nie wykazał błędów w decyzji Komisji dotyczącej Gazpromu.

Przedstawienie przez Orlen S.A. abstrakcyjnego rozumowania, opartego na kumulacji rzekomych błędów Komisji, bez wykazania ich konkretnego znaczenia dla sprawy, nie spełnia tej przesłanki. W szczególności okoliczność, że zatwierdzone przez Komisję środki zaradcze, zmierzające do przywrócenia warunków w pełni konkurencyjnych, nie wywołały natychmiastowych skutków lub nie odpowiadały subiektywnym oczekiwaniom (spółki) Orlen, nie pozwala wyciągnąć wniosku, że decyzja Komisji była obarczona błędami, których nie dostrzegł Sąd – czytamy w wyroku.

Dodatkowo, Trybunał uznał, że Komisja Europejska, wydając sporną decyzję, należycie uwzględniła zasadę solidarności energetycznej, dążąc do zapewnienia swobodnego transgranicznego przepływu gazu oraz konkurencyjności cen w państwach Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do wskaźników zachodnioeuropejskich.

Ostateczna decyzja TSUE w sprawie odwołania Orlenu stanowi zakończenie wieloletniego sporu prawnego, podkreślając jednocześnie złożoność relacji energetycznych w Europie oraz znaczenie przestrzegania zasad konkurencji i solidarności energetycznej. Pomimo niekorzystnego rozstrzygnięcia dla Orlenu, sprawa ta rzuca światło na ważne kwestie dotyczące polityki energetycznej Unii Europejskiej i relacji z dominującymi dostawcami surowców energetycznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu