Istotny przełom w sprawach frankowych. Nowe przepisy mogą zmienić wszystko

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Liczba spraw frankowych czekających w sądach na rozpatrzenie sprawia, że sądy te stają się coraz mniej dostępne dla obywateli.
Liczba spraw frankowych czekających w sądach na rozpatrzenie sprawia, że sądy te stają się coraz mniej dostępne dla obywateli. Pixabay
Projekt ustawy frankowej ma na celu przede wszystkim odciążenie sądów, zwłaszcza apelacyjnych, gdzie obecnie aż 70% spraw dotyczy kredytów we frankach szwajcarskich - podkreśliła w rozmowie z Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumenta.

Spis treści

Problemy sądów apelacyjnych

Ekspertka zwróciła uwagę na rosnącą liczbę spraw frankowych, które czekają na rozpatrzenie w sądach, co powoduje, że dostęp do wymiaru sprawiedliwości staje się coraz trudniejszy dla obywateli.

– Zaległości w sądach apelacyjnych są ogromne, na przykład w Warszawie na rozprawę można czekać nawet pięć lat. Dotyczy to nie tylko spraw frankowych, ale także rozwodowych czy majątkowych powiedziała w rozmowie Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Aby rozładować ten "korek", resort sprawiedliwości we współpracy ze środowiskiem sędziowskim przygotował projekt ustawy.

Nowe rozwiązania prawne w kwestii umów frankowych

Projekt ustawy dotyczy szczególnych rozwiązań w zakresie rozpoznawania spraw związanych z umowami kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Jednym z kluczowych założeń jest to, że konsumenci pozywający banki nie będą musieli składać wniosków o zabezpieczenie, takich jak zawieszenie spłaty rat – wstrzymanie płatności nastąpi z mocy prawa.

Pełnomocniczka ministra sprawiedliwości zaznaczyła, że wprowadzenie automatycznego wstrzymania płatności rat jest szczególnie ważne dla sądów apelacyjnych, gdzie obecnie zalega około 30 tysięcy spraw zażaleniowych złożonych przez banki. Dla sądów okręgowych istotnym "przyśpieszaczem" mają być nowe możliwości procesowe dotyczące rozliczenia roszczeń banku i konsumenta w jednym postępowaniu i jednym orzeczeniu.

Dodatkowe zmiany w procedurach sądowych

Projekt ustawy przewiduje również rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym w obu instancjach, dopuszczenie przesłuchań na piśmie lub online, a także wprowadzenie dodatkowej weryfikacji skarg kasacyjnych w sprawach frankowych przyjętych przez Sąd Najwyższy przed ujednoliceniem linii orzeczniczej.

– Jeżeli ustawa zostanie przyjęta w przedstawionej formie, sądy zostaną odciążone o około 30 tysięcy postępowań zażaleniowych dotyczących zabezpieczeń" - podkreśliła Wiewiórowska-Domagalska. Dodała, że to przyniesie "ogromną oszczędność czasu oraz środków państwowych i prywatnych". "Sądy apelacyjne mogłyby wreszcie skupić się na wydawaniu wyroków, a nie na rozpatrywaniu zażaleń od postanowień sądów okręgowych – zaznaczyła Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Konsultacje społeczne i przyszłe plany

Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące projektowanej ustawy, które mają zakończyć się w połowie marca. Wiewiórowska-Domagalska zapewniła, że proces legislacyjny będzie transparentny, a resort sprawiedliwości odniesie się do wszystkich zgłoszonych uwag. Przyznała, że projekt wzbudza wiele emocji wśród kredytobiorców, banków i prawników, ale "udrożnienie zatorów frankowych i przywrócenie sądów społeczeństwu jest obecnie priorytetem". Podkreśliła, że projekt ustawy został przygotowany z poszanowaniem standardów orzeczniczych TSUE.

Pełnomocniczka dodała, że projektowana ustawa o usprawnieniu postępowań frankowych jest jednym z pierwszych kroków mających na celu przyspieszenie i usprawnienie pracy wymiaru sprawiedliwości. Kolejnym projektem, który jest obecnie testowany, jest "Digitalny Asystent Sędziego". Jak wyjaśniła Aneta Wiewiórowska-Domagalska, będzie to baza orzecznictwa TSUE z algorytmem przygotowującym projekty uzasadnień. Projekt pozwoli również na testowanie rozwiązań dotyczących digitalizacji akt oraz automatyzacji procedur w sądach, które będą wykorzystywane w przyszłych projektach mających na celu stworzenie cyfrowego sądu.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu