Jak działa Konto Mieszkaniowe? Oszczędzający otrzymają rządowe dopłaty. Sprawdź, kiedy i gdzie można założyć Konto Mieszkaniowe

OPRAC.:
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Kona Mieszkaniowe będzie można zakładać od lipca 2023 roku. Kto może skorzystać z programu?
Kona Mieszkaniowe będzie można zakładać od lipca 2023 roku. Kto może skorzystać z programu? freepik
Konto Mieszkaniowe to jeden z elementów startującego w lipcu programu „Pierwsze mieszkanie”. Rozwiązanie te zostało stworzone z myślą o osobach, które chcą zgromadzić środki na zakup lub wyremontowanie swoich czterech kątów. Osoby, które wezmą udział w programie, mogą liczyć na specjalne, coroczne premie od Państwa. Na czym polega Konto Mieszkaniowe i ile można zaoszczędzić?

Spis treści

Konto Mieszkaniowe: co to jest?

Konto Mieszkaniowe to część programu rządowego „Pierwsze mieszkanie”, w ramach którego możemy odłożyć środki na zakup domu czy mieszkania lub jego wykończenie. Oprócz tego zgromadzone na koncie pieniądze wraz z odsetkami można wykorzystać na:

 • remont lub przebudowę domu/mieszkania, które zostało wyłączone z użytkowania ze względu na decyzję nadzoru budowlanego,
 • zakup działki na budowę pierwszego domu,
 • wkład na zakup mieszkania,
 • nabycie prawa spółdzielczego do domu lub mieszkania.

Konto Mieszkaniowe: oprocentowanie i zasady. Ile można zaoszczędzić?

Zgodnie z regulaminem Konto Mieszkaniowe może być prowadzone przez okres od 3 do 10 lat. W tym czasie uczestnicy co miesiąc mogą wpłacać od 500 do 2000 złotych. Do tego, co roku przysługuje miesiąc wakacji od oszczędzania.

W ramach Konta Mieszkaniowego można zatem oszczędzić do 24 tys. złotych rocznie oraz 240 tys. przez cały okres trwania programu. Osoby, które spełnią wyżej wymienione warunki dotyczące gromadzenia oszczędności, otrzymają coroczne premie od państwa.

– To, ile będzie wynosić ta premia, nie jest kwestią jednoznaczną, bo jej wysokość ma być wyliczana według dwóch wskaźników, przy czym w każdym roku obowiązywać ma ten wskaźnik, który jest korzystniejszy dla oszczędzających. Jak można wyczytać na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, premia mieszkaniowa będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia naliczana będzie corocznie i wypłacana jednorazowo – wymienia Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

Przeczytaj też:W tych bankach złożysz wniosek o „bezpieczny kredyt”

Jakie będzie oprocentowanie na Koncie Mieszkaniowym? Wysokość oprocentowania nie może być niższa niż 75 proc. oprocentowania, przysługującego w danym banku przy otwarciu konta oszczędnościowego.

– Weźmy pod uwagę przykład: oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym dla nowych środków w banku X wynosi 8%, czyli oprocentowanie środków na Koncie Mieszkaniowym nie może być niższe niż 6% – mówi Michał Czekaj, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Jeśli dany bank nie oferuje kont oszczędnościowych, oprocentowanie będzie wyliczane na podstawie zmiennej stopy procentowej, minimum 50 proc. wskaźnika WIRON. Jak wyjaśnia ZFPF, wylicza się go na podstawie oprocentowania depozytów krótkoterminowych składanych w instytucjach bankowych przed duże firmy i podmioty finansowe.

Kto może skorzystać z Konta Mieszkaniowego?

Konto Mieszkaniowe może zostać utworzone przez osoby, które:

 • mają od 13 do 45 lat,
 • nie posiadają prawa własności do domu lub mieszkania,
 • nie nabyły prawa spółdzielczego do domu lub mieszkania,
 • nie posiadają lokaty lub innego konta oszczędnościowego (chyba, że zamknęły je przed pełnoletnością i nie dostały premii mieszkaniowej).

– Konto Mieszkaniowe może otworzyć osoba, która posiadała lub posiada prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego (w grę wchodzi również prawo spółdzielcze), ale jego wielkość nie powinna przekraczać wskazanej powierzchni. Mamy trzy progi: 50 m2, gdy w gospodarstwie domowym znajduje się 2 dzieci, 75 m2 w przypadku 3 dzieci i 90 m2, gdy w domu czy mieszkaniu zamieszkuje czworo dzieci. Wspomniane ograniczenia nie istnieją, gdy dzieci jest więcej niż pięcioro – zaznacza Michał Czekaj z ZFPF.

Prawa do Konta Mieszkaniowego nie stracą natomiast osoby, które już w trakcie oszczędzania odziedziczyły nieruchomość.

Kiedy Konto Mieszkaniowe stanie się lokatą?

Konto Mieszkaniowe może zostać przekształcone w Lokatę Mieszkaniową w następujących sytuacjach:

 • po 10 latach prowadzenia konta;
 • po 3 latach prowadzenia konta, jeśli właściciel nie wpłacał co miesiąc od 500 do 2000 złotych;
 • po wypłacie zgromadzonych środków, chyba, że do transakcji dojdzie w okresie do 3 lat od chwili założenia rachunku.

Gdzie i kiedy otworzymy Konto Mieszkaniowe?

Konto Mieszkaniowe będzie można założyć w bankach, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Na początku będą to instytucje takie jak PKO BP, Alior Bank oraz Pekao SA, natomiast w kolejnych miesiącach dołączyć mogą kolejne instytucje finansowe.

– Kontem Mieszkaniowym powinny zainteresować się młode osoby, które chcą mieszkać „na swoim”, mają stabilną sytuację finansową i mogą sobie pozwolić na odkładanie każdego miesiąca kwoty od 500 zł wzwyż. Z drugiej strony wydaje się, że to atrakcyjna opcja dla rodziców dorastających dzieci, którzy chcą wspomóc swoje pociechy w zakupie pierwszego mieszkania. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest też fakt, że środki zgromadzone na Koncie Mieszkaniowym nie obejmuje tzw. podatek Belki – podsumowuje Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu