Karta obciążeniowa - czym jest i ile kosztuje? W tych przypadkach „change card” będzie korzystnym rozwiązaniem

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Samo wyrobienie karty obciążeniowej może być darmowe, jednak klient ponosi wydatki związane z każdą transakcją oraz wypłatą gotówki z bankomatu. Zazwyczaj prowizja wynosi od 1,5 do 3 procent.
Samo wyrobienie karty obciążeniowej może być darmowe, jednak klient ponosi wydatki związane z każdą transakcją oraz wypłatą gotówki z bankomatu. Zazwyczaj prowizja wynosi od 1,5 do 3 procent. Freepik
Karta obciążeniowa, znana też jako „charge”, umożliwia płatności bezgotówkowe oraz wypłaty z bankomatów, ale tylko do określonego wcześniej limitu. Nasze wydatki pokrywa bank, ale raz w miesiącu trzeba wszystko spłacić, uwzględniając naliczone odsetki. Jak działa karta obciążeniowa i kiedy będzie dobrym rozwiązaniem?

Spis treści

Prowadzone od lat badania potwierdzają, że osoby korzystające z kart płatniczych znacznie chętniej wydają pieniądze. Dużą rolę odgrywa tu iluzja bezbolesnej straty, gdyż podczas zakupów bezgotówkowych nie odczuwamy, że nasz portfel staje się coraz lżejszy. Pomimo tego płatności kartą to już standard, bez którego trudno byłoby sobie poradzić.

Obecnie można wyróżnić cztery główne rodzaje kart płatniczych, czyli karty debetowe, kredytowe, przedpłacone oraz obciążeniowe. Te ostatnie prawdopodobnie cieszą się najmniejszą popularnością, ale nadal zasługują na naszą uwagę. Kiedy warto z nich skorzystać i jak działają?

Czym jest karta obciążeniowa?

Karta obciążeniowa to rodzaj karty płatniczej, w której bank udziela klientowi pewnego limitu, stosując zasadę „pay later”, czyli zapłać później. W Polsce najczęściej wydawane są one pracownikom przez firmy w celu opłacania wydatków związanych np. z podróżą służbową. Warto jednak pamiętać, że banki umożliwiają skorzystanie z tej opcji także klientom indywidualnym.

Do najważniejszych cech karty obciążeniowej możemy zaliczyć między innymi:

  • wykorzystywanie w dowolnym celu,
  • płatności w ramach określonego limitu (wyliczonego na podstawie dochodów),
  • spłata całego zadłużenia w ciągu miesiąca,
  • płatności Apple Pay i Google Pay,
  • technologia stykowa oraz zbliżeniowa,
  • powiązanie z kontem firmowym lub osobistym.

Jak działa karta obciążeniowa? Na początku bank określa wysokość miesięcznych wpływów na koncie i na tej podstawie określa limit kredytowy. To natomiast oznacza, że możemy wydawać środki, których w rzeczywistości nie mamy, ale potem musimy je dość szybko spłacić.

Banki obciążają rachunek zazwyczaj raz w miesiącu, uwzględniając przy tym dodatkowe opłaty. Od wszystkich płatności bezgotówkowych, a także wypłat bankomatowych naliczane są prowizje w wysokości od 1,5 do 3 procent. To jednak nie koniec wydatków.

Ile kosztuje karta obciążeniowa?

Korzystanie z karty obciążeniowej wiąże się zarówno z opłatami za transakcje, jak i roczną obsługę. Koszty użytkowania „charge card” prezentują się następująco:

  • opłata za wydanie karty - od 0 złotych w górę,
  • opłata roczna za korzystanie z karty - od 100 do 350 złotych,
  • prowizja za każdą transakcję - od 1,5 do 3 procent,
  • prowizja za wypłaty z bankomatów - 3 procent.

Do tego dochodzą koszty usług dodatkowych takich jak zmiana cyklu rozliczeniowego czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Karta obciążeniowa - dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Karty obciążeniowe dedykowane są przede wszystkim firmom w celu rozliczania wydatków służbowych. To znacznie wygodniejszy sposób niż wydanie kilku kart kredytowych przy oddzielnych rachunkach. Koszty ponoszone przy tym rozwiązaniu są sumowane, zatem można je w prosty sposób kontrolować, także dzięki obowiązującym limitom.

Niektóre banki oferują karty obciążeniowe także klientom indywidualnym, ale w tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na to czy na rachunku co miesiąc znajdą się środki finansowe na automatyczną spłatę zadłużenia. W przeciwnym razie karta zostanie zablokowana, co grozi także naliczeniem wysokich odsetek.

Karta obciążeniowa a karta kredytowa

Na pierwszy rzut oka karta kredytowa jest bardzo podobnym rozwiązaniem do karty obciążeniowej. Warto jednak pamiętać, że to zupełnie inny produkt, różniący się między innymi formą spłaty.

W obu przypadkach posiadacz karty wydaje środki należące do banku, lecz przy opcji obciążeniowej nie można zwrócić tylko części zadłużenia. Konieczna jest spłata całości i to w najbliższym okresie rozliczeniowym, czyli zwykle w ciągu miesiąca.

Klienci korzystający z karty obciążeniowej odprowadzają też prowizję od każdej transakcji, natomiast w przypadku karty kredytowej dotyczy to tylko przelewów lub wypłat z bankomatów. Przy płaceniu, chociażby za zakupy w supermarkecie posiadacz karty kredytowej nie poniesie dodatkowych kosztów. Ostatnią istotną różnicą jest to, że „obciążeniówki” zawsze wymagają powiązania z kontem firmowym lub osobistym, natomiast z „kredytówek” można korzystać po otwarciu rachunku technicznego.

Jakie są wady i zalety kart obciążeniowych?

Do głównych zalet kart charge możemy zaliczyć między innymi:

  • automatyczną spłatę zadłużenia,
  • dostęp do środków w ramach określonego limitu,
  • dostęp do specjalnych ofert i programów lojalnościowych.

Do najczęściej wymienianych wad kart obciążeniowych zaliczamy:

  • krótki czas spłaty,
  • opłaty za każdą transakcję,
  • brak możliwości spłaty części zadłużenia,
  • czasem brak możliwości dokonania wcześniejszej spłaty,
  • wyższe opłaty roczne w porównaniu do karty kredytowej.

Obecnie karty obciążeniowe oferują banki takie jak: BNP Paribas, PKO BP, ING Bank Śląski, mBank czy Alior Bank. Warto podkreślić, że oferty z „obciążeniówkami” często można znaleźć pod innymi nazwami np. Karta Visa Business, Karta Mastercard Business czy Karta Biznes dla Firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu