Spis treści
Według danych Banku Światowego w 2021 roku konto w banku miało już 96 proc. Polaków. To 26-procentowy wzrost w porównaniu do danych z 2011 roku. Nadal jednak istnieją grupy osób (np. seniorzy, dzieci, osoby z długami komorniczymi), które nie chcą korzystać z usług bankowych, nie mogą lub nie uznają takiego rozwiązania. Jak wtedy możemy przesłać im pieniądze?
Przelew bez konta, a przekaz pocztowy
Przekaz pocztowy to pierwszy, a zarazem najbardziej oczywisty sposób na przesłanie pieniędzy osobie bez konta bankowego. Usługa ta jest dobrze znana osobom starszym, które wolą dostawać rentę czy emeryturę prosto do ręki.
Przekaz pocztowy zlecimy, korzystając z następujących sposobów:
- przez Internet - za pośrednictwem strony Poczty Polskiej można zlecić klasyczny przekaz lub tzw. Ekspres Pieniężny. Wystarczy zrobić przelew na podany numer konta oraz opłacić prowizję, po czym pieniądze zostaną przekazane pod wskazany adres,
- w oddziale Poczty Polskiej - wystarczy wypełnić blankiet, przekazać pieniądze i opłacić koszt ich dostarczenia u pracownika placówki,
- u listonosza - listonosz może udostępnić blankiet przekazu, jednak maksymalna kwota, jaką można mu przekazać, wynosi 5000 złotych.
Gotówka, którą wyślemy, trafi do odbiorcy w terminie od 2 do 4 dni od momentu nadania. Szybszym rozwiązaniem będzie Ekspres Pieniężny, czyli usługa, dzięki której środki będą do odebrania po 10 minutach od nadania w wybranej placówce pocztowej lub w ciągu 6-24 godzin przy wybraniu opcji dostarczenia pod adres.
Ile kosztuje przekaz pocztowy? Według cennika Poczty Polskiejza nadanie pieniędzy w placówce pocztowej zapłacimy od 8,30 zł (maksymalnie 200 zł) do nawet 5500 zł (powyżej 200 tys. złotych). Nieco mniej zapłacimy natomiast, nadając gotówkę pod wskazany adres za pośrednictwem strony internetowej Poczty Polskiej.
Karta przedpłacona (prepaid) - jak przekazać środki?
Karty prepaid w Polsce nie zyskały dużej popularności, choć czasem przyznawane są pracownikom korporacji w formie prezentów świątecznych. Idea tego rozwiązania jest prosta i opiera się na wyrobieniu karty, a następnie zasileniu dowolną kwotą.
Usługa prepaid dostępna jest dla osób powyżej 13 roku życia, co oznacza, że nie możemy przekazać karty osobie młodszej. Bank sprawdzi to przy podpisywaniu umowy, gdyż jednym z wymogów jest podanie danych osobowych odbiorcy.
Osoba, która otrzyma zasiloną kartę, może płacić nią w sklepach lub wypłacać środki z bankomatów. Koszt wyrobienia prepaid to około 15 złotych.
Obecnie usługa dostępna jest w bankach takich jak ING Bank Śląski czy Millennium. Kartę można wyrobić bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Głównym mankamentem prepaid jest stosunkowo długi czas oczekiwania na „plastik”, który czasem wynosi nawet ponad tydzień.
Ciekawą alternatywą dla prepaid może Revolut, którego obsługa nie wymaga konta bankowego. Wystarczy założyć rachunek w serwisie Internetowym, by wysyłać lub odbierać darmowe i natychmiastowe przelewy krajowe. Co istotne, prowadzenie konta w tym przypadku jest darmowe.
Przeczytaj też:W tych sytuacjach bankomat zatrzyma nam kartę
Czek BLIK do osoby bez konta w banku
BLIK w Polsce cieszy się dużą popularnością, ale nadal niewiele osób wie o czekach BLIK. Usługa ta umożliwia szybkie oraz bezpieczne przekazanie środków osobie, która nie ma konta bankowego. Obecnie dostępna jest w Getin Banku, Santander Bank Polska, Noble Banku oraz PKO BP.
Jak działają czeki BLIK? Jeśli posiadamy aplikację mobilną jednego z wymienionych wyżej banków, możemy wybrać opcje wygenerowania czeku. Tam podajemy kwotę oraz datę ważności, a następnie zatwierdzamy operację. Wtedy wygenerowany zostaje 9-cyfrowy kod i hasło wymagane do jego realizacji.
Czekiem BLIK można płacić za zakupy lub wypłacać środki z bankomatu. Korzystanie z usługi jest bezpłatne.
Przekaz bankomatowy - jak przekazać środki?
Przekaz bankomatowy to godne uwagi rozwiązanie, które sprawdzi się w sytuacji, gdy zależy nam na czasie. Przesłanie pieniędzy prosto do innego bankomatu umożliwia sieć Euronet.
Jeśli chcemy zrobić taki przekaz, należy udać się do banku Euronetu, tam włożyć kartę i wybrać opcję „przekaz bankomatowy”, a następnie uzupełnić podstawowe informacje oraz wpisać dowolną kwotę i numer telefonu odbiorcy.
Po zatwierdzeniu przelewu zostanie wydrukowane potwierdzenie z numerem ID, który trzeba następnie przekazać odbiorcy. Na numer telefonu adresata trafi natomiast kod PIN umożliwiający wypłatę środków z bankomatu.
Jak pomóc osobie za granicą?
Czasem się zdarzyć, że ktoś z naszych bliskich zgubi dokumenty i pieniądze za granicą lub zostanie okradziony. Jeśli dana osoba utraciła dostęp do karty czy konta w banku, może skorzystać z pomocy konsulatu RP.
W sytuacjach awaryjnych możemy przelać środki na bankowy numer konta Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Po zatwierdzeniu środków będzie można je odebrać bezpośrednio w konsulacie.
Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?