Jak kupić mieszkanie w 2023 roku? Księga wieczysta, umowa przedwstępna i kredyt hipoteczny. Pamiętaj o tych procedurach

Bartłomiej Ciepielewski
Sprawdzenie księgi wieczystej pozwoli dowiedzieć się o ewentualnych obciążeniach danej nieruchomości.
Sprawdzenie księgi wieczystej pozwoli dowiedzieć się o ewentualnych obciążeniach danej nieruchomości. wirestock / Freepik
Zakup mieszkania to ważne wydarzenie w naszym życiu, do którego należy odpowiednio się przygotować. Przed wybraniem się na zakupy warto zatem zdobyć wiedzę nie tylko o konkretnej nieruchomości, ale też całym procesie. Oszacowanie budżetu, wybór lokalizacji i sposobu finansowania czy spisanie umowy przedwstępnej to tylko niektóre procedury, o których powinniśmy pamiętać. Jak prawidłowo przygotować się do zakupu mieszkania?

Spis treści

Kupno mieszkania - od czego zacząć?

Zanim zaczniemy poszukiwać konkretnych ofert nieruchomości, powinniśmy przeprowadzić analizę naszych możliwości i potrzeb oraz zastanowić się, co nas motywuje do podjęcia tej decyzji. Kluczowe kwestie, jakie trzeba przeanalizować przed zakupem mieszkania to między innymi:

  • oszacowanie kapitału - przed zakupem należy oszacować, ile pieniędzy możemy przeznaczyć na wkład własny, jaka jest nasza zdolność kredytowa, a także uwzględnić wszystkie opłaty wynikające z przeprowadzonej transakcji, a także związane z przygotowaniem mieszkania do użytku (np. umeblowanie, wyremontowanie),
  • ustalenie potrzeb mieszkaniowych - myśląc o nieruchomości, warto przeanalizować, czy spełni ona nasze oczekiwania także w dłuższej perspektywie czasowej. Kawalerka może być dobrym rozwiązaniem dla singla czy pary, lecz w przypadku planowanego powiększenia rodziny lepiej pomyśleć o nieco większym lokalu,
  • wybranie lokalizacji - przy zakupie mieszkania wybór miejsca ma niezwykle istotne znaczenie. Warto sprawdzić, jakie inwestycje w pobliżu są planowane, ile czasu może zająć nam dojazd do pracy oraz jaki jest potencjał danej dzielnicy. Im dalej od centrum, tym ceny niższe, natomiast gorsza dostępność usług i komunikacja,
  • rynek nowy i wtórny - warto też zastanowić się czy interesuje nas mieszkanie z rynku pierwotnego, czy także wtórnego. W drugim przypadku na korzyść przemawia przede wszystkim niższa cena, ale często również lepsza lokalizacja. Niestety, w większości przypadków nieruchomość będzie wymagała remontu.

Sprawdzenie mieszkania przed zakupem

Po ustaleniu naszych potrzeb i możliwości oraz wybraniu konkretnego mieszkania należy sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości. Jeśli korzystamy z usług pośrednika, formalności zostaną dopełnione w naszym imieniu. W innym przypadku trzeba zrobić to osobiście, by poznać informacje o właścicielach czy ewentualnych obciążeniach. Spis KW jest dostępny na stronie internetowej resortu sprawiedliwości.

Rejestr ksiąg wieczystych zawiera informacje skupione w czterech następujących działach:

  • I dział KW - pozwala sprawdzić zgodność zawartych tam danych z danymi w katastrze nieruchomości,
  • II dział KW - informuje, kto jest właścicielem nieruchomości oraz czy istnieją współwłaściciele,
  • III dział KW - dotyczy praw, ograniczeń, a także roszczeń ciążących na nieruchomości,
  • IV dział KW - informuje o ustanowionych hipotekach.

Właściciel nieruchomości powinien też okazać potwierdzenie, że obecnie nikt więcej nie jest zameldowany w lokalu. Należy również zweryfikować zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami za media oraz czynsz.

Umowa przedwstępna przy zakupie mieszkania

Po sprawdzeniu wszystkich informacji o mieszkaniu można podpisać umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania. Dokument ten stanowi zabezpieczenie dla stron transakcji, niwelując ryzyko, że zainteresowani zrezygnują z transakcji. Zazwyczaj podczas zawierania tej umowy wpłacany jest także zadatek w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Co istotne, umowa przedwstępna ma duże znaczenie w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Bank może bowiem poprosić nas o dostarczenie tego dokumentu, by potwierdzić planowany zakup.

Umową przedwstępną można sporządzić w domu i wtedy nie będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Jeśli natomiast postanowimy sporządzić ją w formie aktu notarialnego, poniesiemy dodatkowe wydatki w wysokości około 600 złotych.

Na przygotowanej umowie powinny znaleźć się informacje takie jak: wskazanie przedmiotu umowy, cena nieruchomości, powierzchnia lokalu i adres, dane osobowe stron, wskazanie sposobu zabezpieczenia (zaliczka lub zadatek), określenie, że spisana umowa prowadzi do zawarcia właściwej umowy kupna danej nieruchomości, określenie konsekwencji zerwania umowy, data oraz miejsce transakcji, a także podpisy obu stron.

Zakup mieszkania a kredyt hipoteczny

Po podpisaniu umowy przedwstępnej można udać się do banku, by złożyć wniosek kredytowy. W trakcie składania dokumentów należy też pamiętać o innych dokumentach m.in. dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z konta (najczęściej 3 lub 6 miesięcy) czy deklaracja PIT za ostatni rok.

Następnie bank sprawdzi naszą zdolność kredytową, przeprowadzi wycenę nieruchomości, po czym wyda decyzję wstępną. Po ogłoszeniu oficjalnej decyzji możliwe będzie sfinalizowanie transakcji.

Podpisanie aktu notarialnego przy zakupie mieszkania

Ostatnim etapem w procesie zakupowym będzie podpisanie aktu notarialnego, a także przeniesienie prawa własności na osobę kupującą mieszkanie. Wiąże się to także z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków.

Wybierając nowe mieszkanie, poniesiemy koszty związane z założeniem księgi wieczystej, taksą notarialną, wpisem prawa własności, wpisem o hipotece, podatkiem PCC. Opłaty przy zakupie z rynku wtórnego będą nieco wyższe. Łączny koszt finalizacji transakcji może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Po podpisaniu umowy pozostaje dopełnić formalności w banku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olga
Ciekawa sprawa, ja ostatnio oglądałem nowe inwestycje w Krakowie i Katowicach od https://pewnylokal.pl/sprawdz-dewelopera/deweloper/wawel-service-opinie/zielone-mogilany/2248 - faktycznie jest w czym wybierać. Ceny jak na taki standard są całkiem przystępne a dodatkowo jest tu szeroki wybór metrażu
m
madzia
jasne że pamiętam, to przecież absolutna podstawa, a chcę kupić mieszkanie w Chorzowie, ma tam powstać bardzo ładne, kameralne osiedle Panorama Reden, przymierzam się do zakupu w tym miejscu ze względu na doskonałe połączenie z Katowicami i Bytomiem
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu