Spis treści
Urząd Skarbowy w Rybniku postanowił sprawdzić rzetelność podatników, którzy płacą CIT – podatek dochodowy od osób prawnych. Okazało się, że niektórzy mocno pogubili się w meandrach prawnych związanych z tym podatkiem. Wśród nich znalazła się firma IT z Rybnika.
Kontrole fiskusa wykazały nieprawidłowości w dokonywaniu wpłat z tytułu podatku CIT
Pracownicy US w Rybniku przeprowadzili czynności analityczne wobec grupy podmiotów, które nie wpłacały bieżących zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Okazało się, że spółka działająca w Rybniku w branży IT zadeklarowała w podatku od towarów i usług (VAT) obrót w znacznej wysokości, ale nie wpłaciła obowiązkowej zaliczki CIT.
Wskutek przeprowadzonych czynności sprawdzających urzędnicy powiadomili firmę o konieczności wpłaty ponad 100 tys. zł podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka już dokonała wpłaty – poinformował Urząd Skarbowy w Rybniku.
To Cie może zainteresować
Jak wyjaśnia US w przesłanym komunikacie: „prowadzone czynności sprawdzające, poprzedzone czynnościami analitycznymi, są działaniami szybkimi i bardzo efektywnymi. Ponadto pozwalają na równie szybkie działanie podatnika poprzez skorygowanie błędnych lub brakujących deklaracji podatkowych, a co za tym idzie szybkie zapłacenie należności podatkowych”.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, jak prawidłowo wpłacać CIT?
Aby w przyszłości pojawiają się jak najmniej tego typu problemów, skarbówka postanowiła przypomnieć podatnikom, jak należy wpłacać zaliczki w ramach rozliczenia CIT. Zaliczki miesięczne w CIT należy wpłacać do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego – do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki, jeśli złoży zeznanie podatkowe i zapłaci podatek, przed upływem terminu wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc.
Co to jest podatek CIT? Czy każdy musi go płacić?
CIT to podatek dochodowy od osób prawnych płacony przez przedsiębiorstwa i inne podmioty prawne w związku z ich dochodami. Oznacza to, że każde przedsiębiorstwo czy fundacja, która osiąga dochód, musi zapłacić CIT. Stawka podatku CIT wynosi 19 proc. albo 9 proc. - dla małych podatników i firm rozpoczynających działalność. Warto podkreślić, że nie wszystkich dotyczy obowiązek płacenia CIT. Osoby fizyczne, zamiast CIT rozliczają oczywiście PIT.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!