Spis treści
Nowe obowiązki dla platform internetowych
Do końca stycznia platformy internetowe miały obowiązek zgłosić transakcje przeprowadzone przez użytkowników w latach 2023 i 2024. Obowiązek ten dotyczy platform umożliwiających e-handel, rezerwację noclegów, najem środków transportu oraz zamawianie przejazdów samochodem. Raportowanie obejmuje użytkowników, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji sprzedaży towarów w ciągu roku kalendarzowego lub uzyskali z tego co najmniej równowartość 2 tys. euro przychodów. W przypadku wynajmu nieruchomości raportowaniu podlega każda transakcja.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że raporty te będą kluczowe w analizach dotyczących wypełniania obowiązków podatkowych przez użytkowników platform. Celem jest identyfikacja podmiotów, które mogą nie przestrzegać przepisów podatkowych.
Analiza danych przez Krajową Administrację Skarbową
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) będzie korzystać z zaawansowanych metod analitycznych, aby skupić się na podmiotach, których działania mogą budzić wątpliwości.
(...) Zaraportowane przez operatorów platform dane zostaną poddane analizom. Będą one skupiać się, w szczególności, na identyfikowaniu podmiotów, które nie dopełniają obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego – przekazało Ministerstwo Finansów.
KAS dysponuje szerokim wachlarzem narzędzi, które pozwolą na skuteczne weryfikowanie rzetelności podatników. Działania te będą dostosowane do skali zidentyfikowanego ryzyka, co ma na celu zapewnienie prawidłowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych przez podatników.
Wsparcie uczciwej konkurencji i ochrona konsumentów
Ministerstwo Finansów podkreśla, że działania KAS mają na celu nie tylko fiskalne korzyści, ale także wsparcie uczciwej konkurencji oraz ochronę konsumentów przed nierzetelnymi dostawcami towarów i usług.
Działania KAS i dobór środków będzie uzależniony od skali zidentyfikowanego ryzyka. KAS dysponuje szerokim wachlarzem oddziaływania na podatników w celu prawidłowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych, w tym m.in. w ramach czynności sprawdzających – podało MF.
Efekty działań KAS, związane z wdrożeniem dyrektywy DAC7 do polskiego prawa, będą widoczne w kolejnych miesiącach i latach. KAS będzie prowadzić czynności związane z rozbieżnościami pomiędzy zaraportowanymi danymi a deklaracjami podatników.
Przyszłość działań KAS
Resort Finansów zaznacza, że pełne efekty i podsumowania działań KAS będą możliwe do określenia dopiero w przyszłości. Wdrożenie dyrektywy DAC7 ma na celu usprawnienie procesu weryfikacji podatników i zapewnienie większej przejrzystości w obszarze podatkowym.
Efekty i podsumowania działań KAS, które są związane z wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy DAC7, będą możliwe do określenia w kolejnych miesiącach i latach, gdy KAS będzie prowadzić czynności związane ze zidentyfikowanymi rozbieżnościami pomiędzy zaraportowanymi danymi, a deklaracjami składanymi przez podatników – wyjaśnił resort finansów.
Dzięki nowym regulacjom i analizom, Ministerstwo Finansów liczy na zwiększenie wpływów do budżetu oraz poprawę jakości rynku poprzez eliminację nieuczciwych praktyk. Działania te mają również na celu zwiększenie zaufania konsumentów do platform internetowych i oferowanych przez nie usług.
Źródło: PAP