Jakie rezerwy walutowe i złota posiada Rosja? Ile z grubych miliardów przeznaczanych jest na wojsko?

Justyna Madan
Justyna Madan
Rezerwy walutowe i złota w rosyjskim skarbcu są rekordowe i stale rosną, przy czym konflikt z Ukrainą może kosztować nawet 700 mld dolarów
Rezerwy walutowe i złota w rosyjskim skarbcu są rekordowe i stale rosną, przy czym konflikt z Ukrainą może kosztować nawet 700 mld dolarów 123rf
Bank Rosji co tydzień podaje informacje o wysokości rezerw złoto-walutowych. Na dzień 17 lutego 2022 roku była to równowartość 639,6 miliardów dolarów. Dla porównania, tydzień wcześniej, 10 lutego rezerwy rosyjskie wynosiły 634,9 mld dolarów. Ponad 11 proc. budżetu przeznaczanych jest w Rosji na armię – podaje Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem Międzynarodowym.

Rekordowe ceny ropy i gazu zasilają rosyjskie konto, a co za tym idzie, kraj ma wystarczające fundusze na wojsko. Jednocześnie Rosja straciła w ostatnim czasie 13 miliardów netto. Inwestorzy i spółki woleli przenieść swoje biznesy za granicę, wszystko przez agresywną politykę Kremla wobec Ukrainy. Szacuje się, że całkowite koszty agresji mogą kosztować Rosję nawet 700 miliardów dolarów.

Rekordowe rezerwy złota i walut w Rosji

Tak dużych, międzynarodowych rezerw złota i walut Rosja nie miała nigdy. Na chwilę obecną w Banku Rosji zgromadzono równowartość 639,6 miliardów dolarów (w czwartek, 24 lutego poznamy nowe dane na ten temat). Ceny ropy i gazu przyczyniają się do tego, że słupki z tygodnia na tydzień są coraz wyższe.

Rok wcześniej, a konkretnie w połowie 2021 roku, aktywa rezerwowe Rosji sięgały 585 mld dolarów i było to o ponad 24 mld dolarów więcej niż w 2020.

  • Niemal jedną trzecią stanowiły aktywa denominowane w euro,
  • ponad 20 proc. - złoto,
  • ok. 16 proc. - aktywa dolarowe,
  • ponad 13 proc. - juanowe,
  • 6,5 proc. - denominowane w brytyjskich funtach,
  • 10 proc. - inne waluty.

Rosja nie inwestuje przesadnie w amerykańską walutę, a bardziej skupia się na chińskiej. Juanowe papiery wartościowe, które znajdują się w rosyjskim banku, wycenia się na ok. 80 mld dolarów. Jest to w przybliżeniu jedna czwarta aktywów rezerwowych denominowanych renminbi zgromadzonych przez wszystkie banki centralne.

Rosja jest też 5. największym na świecie posiadaczem złota. W skarbcu Banku Rosyjskiego znajduje się ok. 2300 ton tego kruszcu, jego wartość to 130 mld dolarów.

Sankcje w przypadku eskalacji konfliktu z Ukrainą?

„Rosja bardzo wysoko licytuje dążąc do uzgodnienia nowych stref wpływów między nią a Zachodem w przestrzeni, która stanowi wspólne sąsiedztwo. W tym sensie trudno mówić o kalkulacjach ekonomicznych, bo to są pewne cele polityczne. Natomiast z punktu widzenia ekonomicznego, Rosjanie chcieliby swoje cele osiągnąć jak najmniejszym kosztem” – powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia dr Szymon Kardaś, doktor nauk o polityce, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Po doprowadzeniu do eskalacji konfliktu z Ukrainą, wprowadzone sankcje byłyby dla Rosji bolesne. Kardaś dodał również, że „w przypadku niewielkiej eskalacji np. w Donbasie Rosjanie kalkulują, że wtedy nie byłoby zmasowanego wprowadzenia sankcji”. Ekspert dodał jednak że „po 2014 roku, a więc po aneksji Krymu Rosja uzyskała dominującą rolę na rynku gazowym w Europie i wybudowała dwa gazociągi”.

- Stany Zjednoczone rozważają nowe sankcje wobec Rosji, proponując odcięcie niektórych czołowych banków od transakcji dolarowych i ograniczenie ich zdolności do obsługi zobowiązań denominowanych w dolarach – podał w poniedziałek Reuters.

Z relacji Banku Centralnego wynika, że płynne aktywa walutowe banków w Rosji, takie jak gotówka przechowywana przez pożyczkodawców bezpośrednio i w banku centralnym, a także pożyczki krótkoterminowe i inne narzędzia bez rubla, które można łatwo odebrać, wyniosły w grudniu 45 miliardów dolarów. Jednocześnie agencja ratingowa ACRA oszacowała, że w grudniu banki Rosji zaimportowały banknoty forex o wartości 5 miliardów dolarów, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

„Chociaż klienci detaliczni wycofali w styczniu 810 miliardów rubli ze swoich rachunków bieżących, rosyjskim bankom udało się zaksięgować 164 miliardy rubli (2 miliardy dolarów) w styczniowym zysku, czyli o 47% więcej niż w poprzednim miesiącu” – informuje Reuters.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu