Pandemia, ryzyko konfliktu na Ukrainie i rosnące ceny surowców pogarszają nastroje w firmach

Justyna Madan
Opracowanie:
Nastroje przedsiębiorców pogarszają się m.in. przez kolejną falę pandemii i ryzyko konfliktu na Ukrainie
Nastroje przedsiębiorców pogarszają się m.in. przez kolejną falę pandemii i ryzyko konfliktu na Ukrainie 123rf
O przyczynach pogarszających się nastrojów w firmach mówi Polski Instytut Ekonomiczny w swoim Miesięcznym Indeksie Koniunktury. „Po 8 miesiącach pozytywnych nastrojów w gospodarce, MIK w lutym 2022 r. spadł do poziomu 93 pkt.” – podaje PIE w komunikacie. Powodem jest kolejna fala pandemii, ryzyko konfliktu na Ukrainie i rosnące ceny surowców.

To spadek względem stycznia o 17 pkt. Najsilniejsze spadki zanotowano w:

  • wartości sprzedaży (-48,3 pkt.),
  • liczbie nowych zamówień (-32,2 pkt.).

Niższe spadki w porównaniu do stycznia odnotowano w mocach produkcyjnych (-10,5 pkt.), zatrudnieniu (-8,2 pkt.), wynagrodzeniach (-6,5 pkt.) oraz wydatkach na inwestycje w aktywa materialne i niematerialne.

Gorsza koniunktura w lutym to skutek reakcji firm na rosnące ceny surowców, materiałów, usług, presję na podwyższanie wynagrodzeń pracowników, a także obawy związane z dynamicznym wzrostem zachorowań na COVID-19. Ponadto, dość duży odsetek firm (34 proc.) uważa, że ewentualna agresja Rosji na Ukrainę może mieć silny negatywny wpływ na ich działalność. Splot tych wszystkich zjawisk potęguje niepewność na rynku” – wynika z lutowego odczytu Miesięcznego Indeksu Koniunktury przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przeważają negatywne nastroje wśród przedsiębiorców

Zeszły miesiąc, według danych MIK, był lepszy ale jeśli cofniemy się o rok, do lutego 2021 okazuje się, że poziom nastrojów był wówczas o 6,4 pkt. niższy od obecnego.

Ponad połowa firm (54 proc.) w styczniu br., w porównaniu do grudnia ub.r., odnotowała spadek wartości sprzedaży. Spadek liczby nowych zamówień m/m zasygnalizowało 45 proc. firm, a wzrost tylko 8 proc.

„Trzeba jednak zauważyć, że odnotowane spadki dotyczą porównania do grudnia, który jest zawsze miesiącem charakteryzującym się zwiększonym popytem i podażą, a kolejny miesiąc wycisza te tendencje” - tłumaczy Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Na pogorszenie nastrojów przedsiębiorstw bez wątpienia wpływa piąta fala pandemii, która powoduje braki w dostępności pracowników (zachorowania, kwarantanna) i pewne ograniczenia w prowadzonej działalności – podaje PIE w swoim raporcie.

Dodatkowe wyzwania to wzrost cen energii, surowców i półproduktów, problemy z dostępnością pracowników i rosnące koszty pracy. Pogorszenie nastrojów wzmaga wysoka inflacja i niepokoje związane z ewentualną agresją Rosji na Ukrainę. Dość duży odsetek firm (34 proc.) uważa, że zagrożenie płynące z ewentualnej agresji ze strony rosyjskiej dla ich działalności może być duże lub bardzo duże.

Przedsiębiorcy są niepewni przyszłości

Przekłada się to na wysoki poziom niepewności co do warunków działania, na co wskazuje większość przedsiębiorców, a także zwiększenie ryzyka działalności i w konsekwencji na gorszą ocenę koniunktury gospodarczej – dodaje Katarzyna Dębkowska.

- Większość czynników pogarszających nastroje i zwiększających niepewność firm powinna w najbliższym czasie stabilizować się lub słabnąć. Mowa tu przede wszystkim o cenach, w tym przede wszystkim nośników energii, niepewności dotyczącej opodatkowania i stóp procentowych oraz sytuacji epidemicznej. Stabilizacja w tych obszarach powinna odbudować skłonność klientów do zakupów oraz pozytywnie wpłynąć w firmach na poziom sprzedaży” - podsumowuje Mateusz Walewski, dyrektor biura analiz oraz główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu