Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Celem tego projektu jest wyłączenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców.
Zgodnie z proponowanymi zmianami, dochody uzyskane ze sprzedaży środków trwałych nie będą wpływać na wysokość składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, podatku liniowego oraz z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Podkreślono, że w efekcie sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorców nie zwiększy podstawy obliczenia składki zdrowotnej.
Wyłączenie przychodów dla ryczałtowców
Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, projekt zakłada wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że zmiana ta jest odpowiedzią na wzrost wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą od 1 stycznia 2022 roku, czyli od momentu wprowadzenia Polskiego Ładu.
Resort podkreśla, że nowelizacja przyczyni się do poprawy rentowności działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy często postrzegają konieczność płacenia składki zdrowotnej od dochodu uzyskanego ze sprzedaży środków trwałych jako niesprawiedliwe rozwiązanie, które nie jest związane z podstawową działalnością operacyjną firmy i może prowadzić do incydentalnego wzrostu dochodu, na przykład przy sprzedaży nieruchomości, a co za tym idzie, do wyższej składki zdrowotnej.
Planowane zmiany od 2025 roku
Minister finansów, Andrzej Domański, w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że pobór składki od sprzedaży środków trwałych, w tym nieruchomości, ma zostać zniesiony od 1 stycznia 2025 roku. W kwietniu bieżącego roku minister zdrowia Izabela Leszczyna wraz z ministrem finansów Andrzejem Domańskim przedstawili szerszą propozycję reformy składki zdrowotnej. Zakładała ona nie tylko zniesienie składki od zbywalnych środków trwałych, ale również zmiany w poziomie składki płaconej przez przedsiębiorców.
W budżecie na 2025 rok zarezerwowano 4 miliardy złotych, które mają zrekompensować zmniejszone wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia po obniżeniu składki zdrowotnej. Finansowanie ochrony zdrowia w dużej mierze pochodzi z wpływów ze składki zdrowotnej. W projekcie planu NFZ na 2025 rok przewidziano, że wpływy te wyniosą ponad 173,1 miliarda złotych, co stanowi 87,5 procent ogólnej sumy przychodów.
źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
