Spis treści
Serwis LiveCareer.pl zapytał pracujących Polaków o ich stan psychiczny związany w wykonywaniem służbowych obowiązków.
Wynikiem ankiety jest raport Zdrowie psychiczne Polaków a ich życie zawodowe”, z którego wynika, ze 37 proc. respondentów zmagało się z problemami psychicznymi.
Wśród Polaków, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, prawie połowa (45 proc.) przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. Dla porównania, w przypadku respondentów, którzy nigdy nie mieli takich problemów, było to zaledwie 19 proc.
Z kolei 40 proc. badanych przyznało, że warunki, w których pracują, negatywnie odbijają się na ich zdrowiu psychicznym. Wśród ankietowanych z problemami ze zdrowiem psychicznym, 63 proc. sądzi, że praca ma na nie negatywny wpływ.
Problemy psychiczne już u najmłodszych pracowników
Wśród najmłodszych badanych (w wieku 18-25 lat) 51 proc. przyznało, że zdarzyło im się zmagać z problemami ze zdrowiem psychicznym. Twierdzi tak 39% kobiet i 34 proc. mężczyzn.
38 proc. wszystkich respondentów przyznało, że warunki, w których pracują, są niesatysfakcjonujące. Wśród ankietowanych z problemami ze zdrowiem psychicznym było to 54 proc.
- Biorąc pod uwagę wyniki badania, nie ulega wątpliwości, że zdrowie psychiczne i życie zawodowe wpływają na siebie. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni o tym pamiętać. Przy organizowaniu miejsc pracy należy starać się, aby sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi i dbaniu o potrzeby psychologiczne zatrudnionych oraz były pozbawione dyskryminacji, stygmatyzacji i, na ile to możliwe, stresu — mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.
Skarżymy się na zbyt niskie zarobki
Powszechnym wśród każdej przebadanej grupy problemem są zarobki — 67 proc. wszystkich ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że zarabiają zbyt mało, żeby spełnić swoje potrzeby.
Nie zmienia to jednak faktu, że niskie (przynajmniej w przekonaniu badanych) zarobki również korelują z dobrostanem — aż 76 proc. badanych z problemami ze zdrowiem psychicznym uważa, że zarabia za mało. Wśród osób bez takich problemów na niskie zarobki zwróciło uwagę 61 proc.
Praca nie daje poczucia bezpieczeństwa
Aż 41 proc. wszystkich badanych stwierdziło, że praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa. Wśród osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, odsetek wyniósł 55 proc. Trochę więcej niż ⅓ (34 proc.) Polaków przyznała, że boi się utraty pracy. Za to spośród osób z problemami ze zdrowiem psychicznym lęk ten zgłasza prawie połowa — 48 proc.
Aż 73 proc. ankietowanych boi się, że w przyszłości nie będą mieć wystarczająco dużo pieniędzy na utrzymanie. Uważa tak również 84 proc. badanych, którzy zmagają się z problemami psychicznymi.
Polacy przeciążeni pracą
Prawie połowa wszystkich ankietowanych (45 proc.) przyznała, że czuje się przeciążona pracą. Twierdzi tak więcej (59 proc.) respondentów, którzy pracują na pełny etat. Dodatkowo wśród badanych z problemami ze zdrowiem psychicznym przeciążenie pracą odczuwa aż 68 proc.
Jedna trzecia Polaków przyznała również, że w pracy czuje się niepewnie. Wśród osób zmagających się ze zdrowiem psychicznym jest to już 53 proc.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?