JSW Koks musi zwrócić pieniądze Rafako. Jest decyzja sądu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Przedstawiciele Rafako podkreślili, że od początku twierdzili, iż „JSW Koks nie miała prawa żądać wypłaty środków z tytułu gwarancji".
Przedstawiciele Rafako podkreślili, że od początku twierdzili, iż „JSW Koks nie miała prawa żądać wypłaty środków z tytułu gwarancji". www.rafako.com.pl
Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie zmusza JSW Koks do zwrotu kwoty gwarancji bankowej pobranej od Rafako w związku z budową elektrociepłowni w Radlinie. Rafako otrzyma zwrot gwarancji bankowej od JSW Koks za elektrociepłownię w Radlinie. – Od początku twierdziliśmy, że JSW KOKS S.A. nie miała prawa żądać wypłaty środków z tytułu gwarancji. W naszej opinii bezpodstawne było też zagarnięcie przez JSW KOKS S.A. naszych pieniędzy z kaucji, która dodatkowo, poza gwarancją, zabezpieczała kontrakt – powiedział Maciej Stańczuk, Prezes Zarządu RAFAKO S.A.

Sądowy nakaz zwrotu gwarancji

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok na korzyść Rafako, nakazując JSW Koks zwrot kwoty pobranej gwarancji bankowej. Decyzja ta stanowi ważny zwrot w trwającym sporze między firmami.

– Sąd Okręgowy w Warszawie, XX Wydział Gospodarczy, nakazał JSW Koks zwrot kwoty pobranej od Alior Bank z tytułu gwarancji bankowej dla realizacji umowy na budowę przez Rafako elektrociepłowni w Radlinie. Gwarancję tę, bank wypłacił na żądanie JSW Koks" – przekazało Rafako w komunikacie.

Kontrowersje wokół gwarancji bankowej

Rafako od początku kwestionowało prawo JSW Koks do żądania wypłaty środków z gwarancji bankowej, co więcej, zarzucało jej bezpodstawne zagarnięcie środków z kaucji, która miała dodatkowo zabezpieczać kontrakt. – JSW Koks nie miała prawa żądać wypłaty środków z tytułu gwarancji – podkreślali przedstawiciele Rafako, dodając, że „bezpodstawne było też zagarnięcie przez JSW Koks naszych pieniędzy z kaucji, która dodatkowo, poza gwarancją, zabezpieczała kontrakt".

Skutki dla Rafako

Decyzja sądu, choć przyznaje rację Rafako, nie zmienia faktu złożenia przez firmę wniosku o upadłość. Prezes Rafako, Maciej Stańczuk, wskazuje na poważne konsekwencje działań JSW Koks dla sytuacji finansowej i prawnej jego spółki. – JSW Koks swym działaniem wygenerowała w Rafako przesłanki upadłościowe i decyzja sądu, jakkolwiek przyznająca nam rację, nie jest równoznaczna z cofnięciem wniosku o upadłość – wyjaśnił Stańczuk.

Rafako podkreśla, że konieczne jest nie tylko zwrot środków, ale i pilne zawarcie porozumienia oraz aneksu do umowy, określającego nowe warunki finansowania i realizacji projektu. Wszystko po to, aby dokończyć inwestycję i stabilizować sytuację finansową firmy.

Złożona sytuacja inwestycji

Inwestycja w Radlinie, polegająca na budowie elektrociepłowni opalanej gazem koksowniczym, stała się areną sporu między Rafako a JSW Koks. Zarzuty dotyczące niekontrolowanego wzrostu budżetu i opóźnień w realizacji prac rzucają cień na obie spółki i stawiają pod znakiem zapytania przyszłość projektu.

W obliczu skomplikowanej sytuacji prawnej i finansowej, obie firmy stoją przed wyzwaniem znalezienia wspólnego języka i rozwiązania konfliktu, który zagraża nie tylko ich współpracy, ale i dalszemu funkcjonowaniu Rafako na rynku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu