Rada Polityki Pieniężnej na rozdrożu
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które rozpoczyna się we wtorek, przyciąga uwagę ekonomistów i inwestorów. Choć wielu spodziewa się utrzymania dotychczasowego poziomu stóp procentowych, głosy ekspertów, takich jak Adam Antoniak z ING BSK, sugerują inny obrót spraw w najbliższych miesiącach.
– Nie spodziewamy się zmiany stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Nadal za utrzymaniem restrykcyjnej polityki pieniężnej przemawia rosnąca inflacja konsumencka oraz utrzymująca się podwyższona inflacja bazowa. Pojawiły się także nowe argumenty, związane z bardziej ekspansywną niż wcześniej oczekiwano polityką fiskalną – chodzi oczywiście o nowelizację tegorocznego budżetu – wyjaśnia Antoniak.
Jednak, pomimo braku oczekiwanych zmian w listopadzie, perspektywa przyszłorocznych działań RPP wydaje się przedmiotem intensywnych spekulacji i analiz.
Inflacja a decyzje o stopach procentowych
Inflacja pozostaje kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Choć słabsze dane gospodarcze mogą sugerować potrzebę obniżki stóp, to jednak informacje dotyczące inflacji mają decydujące znaczenie.
– Wprawdzie RPP będzie już znała nową projekcję inflacji, listopadową, ale ona niewiele wniesie, bo nadal jeszcze nie zostały podjęte kluczowe decyzje, dotyczące przede wszystkim cen energii dla gospodarstw domowych – podkreśla ekonomista ING BSK.
Adam Antoniak wskazuje, że kluczowe decyzje dotyczące cen energii mogą znacząco wpłynąć na ścieżkę inflacji, a tym samym na strategię RPP w zakresie stóp procentowych.
Prognoza na przyszły rok
Antoniak przewiduje, że dyskusja na temat obniżek stóp procentowych nabierze tempa w przyszłym roku, kiedy to zostaną przedstawione nowe projekcje inflacji uwzględniające decyzje rządowe w zakresie cen energii.
– Prezes NBP Adam Glapiński na ostatniej konferencji mówił, że w RPP jest większość zdecydowana czekać do marca. Wtedy zostanie przedstawiona nowa projekcja, uwzględniająca już decyzje rządowe co do cen energii, dzięki czemu będzie ona zawierać bardziej wiarygodną ścieżkę inflacji. Wówczas, w marcu, według nas, rozpocznie się dyskusja o obniżce stóp procentowych, ale obniżka nastąpi w maju, kiedy miniemy szczyt inflacji. Do końca 2025 roku RPP obniży stopy procentowe o 100 pkt bazowych – prognozuje ekonomista.
Obecny poziom głównej stopy procentowej NBP, stopy referencyjnej, wynosi 5,75 proc. i jest utrzymywany na tym poziomie od października 2023 r., co już samo w sobie było decyzją mającą na celu reakcję na warunki gospodarcze.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
