Kluby fitness ponownie zamknięte. "Nie jesteśmy branżą o podniesionym ryzyku" [10.08.2020]

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z zebranych przez Federację opracowań naukowych oraz danych z wielu krajów ma jednoznacznie wynikać, że kluby fitness pod względem możliwości zarażenia koronawirusem są miejscami o wiele bezpieczniejszymi od innych
Z zebranych przez Federację opracowań naukowych oraz danych z wielu krajów ma jednoznacznie wynikać, że kluby fitness pod względem możliwości zarażenia koronawirusem są miejscami o wiele bezpieczniejszymi od innych Lucyna Nenow / Polska Press
Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, kluby fitness w strefach „czerwonych” zostały zamknięte w sobotę 8 sierpnia. Do tej decyzji odnieśli się Pracodawcy RP, którzy uważają, że ponownie zamknięcie klubów fitness w powiatach oznaczonych jako tzw. „strefa czerwona” zarażeń koronawirusem nie pomoże w zwalczaniu pandemii.

- Jako Polska Federacja Fitness zrzeszająca około 1000 podmiotów z branży fitness, chcielibyśmy zdecydowanie zaprotestować przeciwko takiej decyzji. Nie jesteśmy branżą o podniesionym ryzyku. W sytuacji, kiedy niemal codziennie słyszymy o nowych przypadkach i ogniskach zakażeń w wielu różnych branżach (które dalej zostają otwarte), w klubach fitness do tej pory takiego nie potwierdzono i jest to oficjalne stanowisko GIS– mówi Tomasz Napiórkowski, założyciel Polskiej Federacji Fitness (PFF) zrzeszonej w Pracodawcach RP, cytowany w komunikacie.

Z zebranych przez Federację opracowań naukowych oraz danych z wielu krajów ma jednoznacznie wynikać, że kluby fitness pod względem możliwości zarażenia koronawirusem są miejscami o wiele bezpieczniejszymi od innych, w których również spotykają się większe grupy ludzi.

Jak tłumaczy Tomasz Gać z PFF, w przypadku klubów fitness mamy do czynienia z "naturalnie wyselekcjonowaną grupą zdrowych, sprawnych i dbających o siebie osób". - Po drugie przestrzeganie podstawowych zasad dystansu społecznego, częstego mycia rąk, dezynfekowania sprzętu i utrzymywania lokali w czystości sprawiają, że ryzyko spada niemal do zera. Udowodnili to Norwescy naukowcy badaniem grup osób aktywnych w klubach fitness w Oslo–tłumaczy.

Jako kolejny argument Gać przytacza wnioski przedstawione przez dr. hab. n. med. Ernesta Kuchara z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, według którego publiczne prysznice są bezpieczne, COVID-19 nie przenosi się przez pot ludzki, a także na większe odległości niż zalecany dystans społeczny (1.5m), koronawirusem nie można łatwo zarazić się przez dotykanie tych samych powierzchni, których dotykała osoba chora- wyjaśnia.

Tomasz Napiórkowski zwraca uwagę, że ogłaszając zamknięcie klubów fitness, nie poinformowano kto i w jaki sposób pokryje ich koszty utrzymania na które składają się czynsze czy pensje pracowników.

Branża fitness po 3 miesiącach zamknięcia funkcjonuje dopiero 2 miesiące i to na około 40 proc. możliwości. - Decyzje tego typu torpedują wszelkie wysiłki odbudowania zaufania wśród klientów naszych klubów. W toku konsultacji możemy zaproponować i wypracować dodatkowe rozwiązania w ramach reżimu sanitarnego, które dalej pozwolą działać klubom w czerwonej strefie– podsumowuje Napiórkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu