Kobiety większymi pesymistkami w sprawach finansowych

Maciej Badowski AIP
41 proc. kobiet chciałoby się edukować w zakresie zarządzania domowym budżetem
41 proc. kobiet chciałoby się edukować w zakresie zarządzania domowym budżetem łukasz Kasprzak
Kobiety bardziej od mężczyzn niepokoją się o finanse. Panie martwią się m.in. o przyszłość domowych budżetów (39 proc.) oraz o pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju (45 proc).

Jak pokazuje badanie GfK, kobiety (39 proc.) są nieco bardziej niż mężczyźni (37 proc.) zaniepokojone rosnącymi kosztami życia. W porównaniu do ubiegłego roku, liczba kobiet obawiających się o codzienne finanse spadła o 2 proc., a mężczyzn o 4 proc. Ponadto panie bardziej niż panowie niepokoją się o tzw. dochód rozporządzalny, czyli taki, który zostaje do zagospodarowania przez rodzinę po zapłaceniu wszystkich rachunków. O utratę tej części domowego budżetu martwi się aż 16 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn. Klientki Providenta wykazują również większy pesymizm, jeśli chodzi o ewentualną poprawę finansów osobistych. Ich pogorszenia obawia się 19 proc. pań, w stosunku do 15 proc. panów.

W gospodarstwach domowych to kobiety zajmują się planowaniem codziennych wydatków. Na ich barkach spoczywa trud zarządzania budżetem i gospodarowanie pieniędzmi. Z tego zapewne wynika większy pesymizm w ocenie sytuacji finansowej w skali mikro i makro - tłumaczy Karolina Łuczak z biura prasowego Provident Polska. – Co ciekawe, jednocześnie Panie wykazują większe zainteresowanie pogłębieniem swojej wiedzy na temat zarządzania budżetem domowym. Panów natomiast bardziej interesują zagadnienia związane z inwestycjami na rynku finansowym i nieruchomości – dodaje.

Kobiety chcą edukacji finansowej

41 proc. kobiet chciałoby się edukować w zakresie zarządzania domowym budżetem. 27 proc. z kolei interesuje temat metod oszczędzania pieniędzy. To o 8 proc. więcej niż jeszcze w ubiegłym roku. Panowie zdecydowanie częściej zainteresowani są wiedzą z zakresu inwestowania na rynkach finansowych i w nieruchomości 23 proc. Wśród pań tylko 11 proc. wybiera tę tematykę. Obie płcie tak samo słabo interesują się edukacją w zakresie oszczędzania na emeryturę - tylko 5 proc. panów i 3 proc. pań widzi potrzebę zdobycia dodatkowej wiedzy w tym temacie.

Na co Polki planują wydać ewentualną pożyczkę?

Polacy bardzo rozsądnie podejmują decyzje o pożyczce. Przed pożyczeniem 59 proc. rozważa przede wszystkim, czy stać ich na spłatę zobowiązania, 55 proc. sprawdza, ile wyniesie całkowity koszt pożyczki, a 32 proc. czy rzeczywiście potrzebują pożyczać pieniądze. Odnosi się to zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.

27 proc. ankietowanych kobiet wskazało, że ewentualną pożyczkę przeznaczyłyby na zmianę wyposażenia domu lub mieszkania. Co czwarta badana deklaruje, że pożyczone środki wydałaby na niespodziewane wydatki, a co dziesiąta pożyczkę przeznaczyłaby na opłacenie rachunków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu