Spis treści
Według danych Barometru WHC średni czas oczekiwania do specjalisty w ostatnich latach wzrósł niemal dwukrotnie. W listopadzie 2022 roku na wizytę musieliśmy czekać aż 4,1 miesiąca. Poprawę wyników chwilowo odnotowano jedynie w czasie pandemii, kiedy to pacjenci z obawy przed COVID-19 unikali wizyt w przychodniach. Wkrótce może problem może zostać rozwiązany za sprawą centralnego systemu rejestracji.
Rejestracja centralna pacjentów
Obecnie w Polsce funkcjonuje rozproszony model rejestracji odbierania zgłoszeń na świadczenia NFZ. Każda placówka prowadzi własne kolejki, a pacjent może zarejestrować się tylko u jednego świadczeniodawcy, co ma chronić przed powstawaniem sztucznych kolejek.
Zdaniem resortu zdrowia rozwiązanie te się nie sprawdza, gdyż nie umożliwia pacjentom dostępu do wszystkich wolnych terminów. Wkrótce zmieni się to za sprawą Elektronicznej Rejestracji Centralnej.
W Rządowym Centrum Legislacji znalazły się informacje dotyczące projektu ustawy, wprowadzającego centralną rejestrację. Nowy system miałby przyspieszyć proces rejestracji, a także zapewnić łatwiejszy dostęp do informacji.
W założeniu projektodawców system ten ma pozwolić na uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz zapewnić świadczeniobiorcom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców. Realizacji przyjętych dążeń służyć będzie wprowadzenie elektronicznych rozwiązań centralnych takich jak przede wszystkim scentralizowany system zgłoszeń na świadczenia oraz centralnie prowadzona lista oczekujących na ich udzielenie, wspólna dla wszystkich świadczeniodawców - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Po wejściu zmian w życie pacjenci będą mogli rejestrować się do szpitala lub przychodni poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Proces będzie przypominał rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19.
Jak będzie działać elektroniczna rejestracja centralna?
Na początku rejestracja centralna będzie dotyczyła jedynie niektórych usług opieki zdrowotnej. Katalog świadczeń będzie jednak stopniowo rozszerzany, by docelowo objąć wszystkie dostępne świadczenia opieki zdrowotnej. Pierwsze testy systemu były już przeprowadzane latem bieżącego roku. Wówczas pacjenci z kilku województw mogli zapisać się w ten sposób na rezonans magnetyczny, tomografię, a także wizytę u kardiologa.
Projekt przewiduje trzy drogi rejestracji do przychodni czy szpitala. Pierwsza metoda umożliwi zapisy bezpośrednio u świadczeniodawcy, druga przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta, a trzecia za pośrednictwem infolinii.
System najpierw wyszuka najbliższy termin wizyty, a następnie go zarezerwuje. Jeśli zabraknie wolnych terminów, pacjent zostanie wpisany na wspólną dla wszystkich listę oczekujących. Co ważne będzie to dotyczyło pacjentów, którzy zgłoszą się na pierwszą wizytę. Przy kontynuacji leczenia wyznaczeniem terminu zajmie się świadczeniodawca.
Należy pamiętać, że zmiany będą dotyczyły jedynie przychodni, które podpisały kontrakt z NFZ. Prywatne placówki medyczne indywidualnie wybierają sposób rejestracji na wizytę u specjalisty.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?