Kolejki po paszporty, a oddziały paszportowe zapełnione. Wniosek online nie spowoduje, że kolejki znikną. Od 27.03 nowe przepisy

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Złożenie wniosku o paszport jest dziś trudne. Część z oddziałów paszportowych wydłużyło godziny otwarcia, aby obsłużyć więcej interesantów. Okazuje się, że to i tak za mało. 27 marca 2022 r. wejdą w życie nowe przepisy. Mają usprawnić wydawanie paszportów. Wniosek trzeba będzie złożyć online. Kolejki przed urzędami jednak nie znikną, bo to urzędnik wypełni internetowy wniosek na miejscu, w oddziale paszportowym. Zwiększony ruch spowodowany jest sytuacją na Ukrainie. Dużo osób doszło do wniosku, że warto mieć w domu paszport „na wszelki wypadek”.

Długie kolejki do oddziałów paszportowych w całej Polsce

W Kielcach w kolejce codziennie zajmuje miejsce kilkaset osób.

- Od kilku dni nasz oddział mierzy się z bardzo dużą liczbą interesantów. Dziennie przyjmujemy około 300-350 osób. Staramy się przyjąć większość osób, które stawiają się na miejscu. Niemniej jednak nasz oddział ma ograniczone możliwości oraz ograniczoną kadrę, więc może się zdarzyć tak, że nie wszystkie osoby, które przyjdą zostaną obsłużone. Pracujemy w systemie kolejkowym, te osoby, które otrzymają numerek na pewno zostaną obsłużone - powiedział Michał Gałczyński, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

W Gdyni wprowadzono obowiązek wcześniejszego zarejestrowania się, jeśli dana osoba chce przyjść do urzędu.

Aby wejść do sali obsługi w oddziale paszportowym Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego 1 marca trzeba było czekać nawet 3 godziny. Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego potwierdziła, że większy, niż zwykle ruch w oddziałach paszportowych widoczny jest od ubiegłego tygodnia. Jak dodaje, podobna sytuacja jest w całym kraju.

W Krakowie najbliższe wolne terminy, na które można się umówić – dostępne są dopiero w kwietniu. Kolejka ustawia się już wczesnym rankiem, nim rozpoczną się godziny urzędowania.

Jak podaje haloursynow.pl, w poniedziałek na Ursynowie kolejka ustawiała się już od piątej rano osiągając finalnie długość 80 m. W tym samym dniu zabrakło papierowych wniosków, które są potrzebne do złożenia podania o paszport.

Motywacji związanej z niepewną sytuacją związaną z wojną na Ukrainie nie ukrywał także pan Przemysław Ciesielski z Łodzi. Choć chciał wyrobić paszport dla rocznego dziecka już wcześniej, to wojna przyspieszyła decyzję.

- Dziecko powinno mieć jakiś dokument. A w razie czego żona z dzieckiem będzie mogła wyjechać – mówi.

Wydłużenie godzin pracy i przyjmowania interesantów w oddziałach paszportowych

- W związku ze wzmożonym zainteresowaniem dotyczącym wyrobienia nowego paszportu, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku wprowadza dodatkowe dni obsługi klientów i zmienia godziny rejestracji elektronicznej - możemy przeczytać na facebookowym fanpage Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Miesiąc marzec obfituje w popularne imieniny. Wraz z Dniem Kobiet sprawia to, że dla kwiaciarni w Polsce to jeden z najlepszych miesięcy pod względem prowadzonego przez nie biznesu. A Jak w biznesie radzą sobie, według ocen specjalistów od imion, osoby o imionach: Katarzyna, Bożena, Krystyna, Józef i Zbigniew. Poza ogólnie znanymi, na pewno macie takie w swoim otoczeniu - łatwo więc to zweryfikować!

19 marca imieniny Józefa. Jak sprawdzają się w biznesie i ja...

Nowe przepisy i wniosek online. Kolejki jednak nie znikną?

Gdy 27 marca wejdą w życie nowe przepisy osobiste pojawienie się w urzędzie nadal będzie koniecznością. Podania będą składane online, ale to pracownik urzędu będzie wypełniać formularz. Obywatel pod elektronicznym wnioskiem podpisze się cyfrowo. Wniosku o nowy dokument nie można samodzielnie złożyć przez Internet, ponieważ urzędnik musi pobrać od obywatela odciski palców. Odciski będą zapisane w mikroprocesorze we wnętrzu paszportu. Znajdą się tam także inne dane biometryczne, takie jak np. wizerunek twarzy.

Paszporty. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wyrobić paszport?

Aby wyrobić paszport należy zebrać odpowiednie dokumenty:

  • wniosek o wydanie paszportu, dostępny w punkcie paszportowym, nie należy drukować plików z Internetu,
  • kolorowe zdjęcie, nie starsze niż 6 miesięcy,
  • dowód opłaty za paszport,
  • dokument potwierdzający prawo do ulgowej opłaty za paszport (jeśli takie posiadamy),
  • ważny paszport (jeśli poprzedni paszport nie jest ważny, to wówczas należy wziąć dowód osobisty),
  • jeśli nazwisko było zmienione po ślubie za granicą – skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

Dokumenty należy złożyć w jednym z punktów paszportowych. W części placówek obowiązują zapisy. Konieczne jest wcześniejsze umówienie się na osobiste złożenie wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o paszport? Zapisz się przez internet

Zarezerwować kolejkę na złożenie wniosku o paszport można na oficjalnych stronach urzędów wojewódzkich. Podajemy linki bezpośrednio do rezerwacji internetowych:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu