Długie kolejki do oddziałów paszportowych w całej Polsce
W Kielcach w kolejce codziennie zajmuje miejsce kilkaset osób.
- Od kilku dni nasz oddział mierzy się z bardzo dużą liczbą interesantów. Dziennie przyjmujemy około 300-350 osób. Staramy się przyjąć większość osób, które stawiają się na miejscu. Niemniej jednak nasz oddział ma ograniczone możliwości oraz ograniczoną kadrę, więc może się zdarzyć tak, że nie wszystkie osoby, które przyjdą zostaną obsłużone. Pracujemy w systemie kolejkowym, te osoby, które otrzymają numerek na pewno zostaną obsłużone - powiedział Michał Gałczyński, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
W Gdyni wprowadzono obowiązek wcześniejszego zarejestrowania się, jeśli dana osoba chce przyjść do urzędu.
Aby wejść do sali obsługi w oddziale paszportowym Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego 1 marca trzeba było czekać nawet 3 godziny. Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego potwierdziła, że większy, niż zwykle ruch w oddziałach paszportowych widoczny jest od ubiegłego tygodnia. Jak dodaje, podobna sytuacja jest w całym kraju.
W Krakowie najbliższe wolne terminy, na które można się umówić – dostępne są dopiero w kwietniu. Kolejka ustawia się już wczesnym rankiem, nim rozpoczną się godziny urzędowania.
Jak podaje haloursynow.pl, w poniedziałek na Ursynowie kolejka ustawiała się już od piątej rano osiągając finalnie długość 80 m. W tym samym dniu zabrakło papierowych wniosków, które są potrzebne do złożenia podania o paszport.
Motywacji związanej z niepewną sytuacją związaną z wojną na Ukrainie nie ukrywał także pan Przemysław Ciesielski z Łodzi. Choć chciał wyrobić paszport dla rocznego dziecka już wcześniej, to wojna przyspieszyła decyzję.
- Dziecko powinno mieć jakiś dokument. A w razie czego żona z dzieckiem będzie mogła wyjechać – mówi.
Wydłużenie godzin pracy i przyjmowania interesantów w oddziałach paszportowych
- W związku ze wzmożonym zainteresowaniem dotyczącym wyrobienia nowego paszportu, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku wprowadza dodatkowe dni obsługi klientów i zmienia godziny rejestracji elektronicznej - możemy przeczytać na facebookowym fanpage Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
19 marca imieniny Józefa. Jak sprawdzają się w biznesie i ja...
Nowe przepisy i wniosek online. Kolejki jednak nie znikną?
Gdy 27 marca wejdą w życie nowe przepisy osobiste pojawienie się w urzędzie nadal będzie koniecznością. Podania będą składane online, ale to pracownik urzędu będzie wypełniać formularz. Obywatel pod elektronicznym wnioskiem podpisze się cyfrowo. Wniosku o nowy dokument nie można samodzielnie złożyć przez Internet, ponieważ urzędnik musi pobrać od obywatela odciski palców. Odciski będą zapisane w mikroprocesorze we wnętrzu paszportu. Znajdą się tam także inne dane biometryczne, takie jak np. wizerunek twarzy.
Paszporty. Jakie dokumenty są potrzebne, żeby wyrobić paszport?
Aby wyrobić paszport należy zebrać odpowiednie dokumenty:
- wniosek o wydanie paszportu, dostępny w punkcie paszportowym, nie należy drukować plików z Internetu,
- kolorowe zdjęcie, nie starsze niż 6 miesięcy,
- dowód opłaty za paszport,
- dokument potwierdzający prawo do ulgowej opłaty za paszport (jeśli takie posiadamy),
- ważny paszport (jeśli poprzedni paszport nie jest ważny, to wówczas należy wziąć dowód osobisty),
- jeśli nazwisko było zmienione po ślubie za granicą – skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.
Dokumenty należy złożyć w jednym z punktów paszportowych. W części placówek obowiązują zapisy. Konieczne jest wcześniejsze umówienie się na osobiste złożenie wniosku.
Gdzie złożyć wniosek o paszport? Zapisz się przez internet
Zarezerwować kolejkę na złożenie wniosku o paszport można na oficjalnych stronach urzędów wojewódzkich. Podajemy linki bezpośrednio do rezerwacji internetowych:
- województwomazowieckie
- województwo warmińsko-mazurskie
- województwo podlaskie
- województwo lubelskie
- województwo podkarpackie
- województwo śląskie
- województwo małopolskie
- województwo świętokrzyskie
- województwo pomorskie
- województwo kujawsko-pomorskie
- województwo łódzkie
- województwo opolskie
- województwo wielkopolskie
- województwo zachodniopomorskie
- województwo lubuskie
- województwo dolnośląskie
