Kolejne zmiany w rozliczeniach podatkowych: 1.03.2020 r. Przed wysłaniem kontrahentowi, fakturę musi zatwierdzić urząd skarbowy?

Monika Pupiec/AIP
Akceptacja faktur przez skarbówkę przed wysyłką do kontrahenta?  Problem może stanowić też konieczność zapewnienia stałego dostępu do Internetu we wszystkich lokalizacjach, w których faktury będą wystawiane - podobnie jak w przypadku kas on-line.
Akceptacja faktur przez skarbówkę przed wysyłką do kontrahenta? Problem może stanowić też konieczność zapewnienia stałego dostępu do Internetu we wszystkich lokalizacjach, w których faktury będą wystawiane - podobnie jak w przypadku kas on-line. Paweł Łacheta/ Polska Press
To nie koniec zmian związanych z cyfryzacją obowiązków podatkowych VAT. Po wprowadzeniu nowych struktur jednolitych plików kontrolnych JPK_VAT7M i JPK_VAT7K, w zapowiedziach legislacyjnych pojawia się koncepcja, zgodnie z którą przedsiębiorca zobowiązany byłby do wystawiania ustandaryzowanych faktur sprzedaży w formacie XML. Taki dokument, po trafieniu na platformę elektroniczną, musiałby zostać zaakceptowany przez Urząd Skarbowy, a dopiero potem otrzymywałby go kontrahent.

Jedną z wielu nowości dla podatników w roku 2020 jest wprowadzenie nowych struktur jednolitych plików kontrolnych JPK_VAT7M i JPK_VAT7K. Łączą w sobie informacje raportowane dotychczas odrębnie w pliku JPK_VAT (ewidencja VAT) oraz w deklaracji. Zmiany dla dużych przedsiębiorstw zaczną obowiązywać już za miesiąc, a wszyscy płatnicy przejdą na nowy system w lipcu. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów - taka metoda rozliczenia będzie dużo prostsza.

Pracownicy, którzy zaczęli już otrzymywać do dyspozycji dodatkowe funkcjonalności w systemach ERP, nie zdążyli się jeszcze do nich przyzwyczaić, a już stawiani są przed kolejną propozycją zmian w ordynacji podatkowej. Jedną z nich jest wprowadzenie nowego rozwiązania opartego na elektronicznym obiegu dokumentów.

To prawdziwa sensacja z piątku 28 lutego! Nowy kodeks pracy będzie jeszcze w tym roku, bo prace nad projektem ustawy zostaną lada moment zakończone w ministerstwie pracy. Jakie rewolucyjne zmiany wprowadzi: urlopy jednakowe dla wszystkich, ale zaległy urlop przepadnie? Dłuższa dniówka dla palaczy i kawoszy? Ozusowanie wszystkich umów? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Faktury w elektronicznym obiegu

W 2019 roku objęto obowiązkiem odbierania faktur ustrukturyzowanych zamawiających w ramach zamówień publicznych. Konsekwentna walka z luką VAT daje powody by przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości zakres zobowiązań dotyczących tej formy faktury będzie poszerzony.
W zapowiedziach pojawia się koncepcja, zgodnie z którą przedsiębiorca zobowiązany byłby do wystawiania ustandaryzowanych faktur sprzedaży w formacie XML. Taki dokument, po trafieniu na platformę elektroniczną, musiałby zostać zaakceptowany przez Urząd Skarbowy, a dopiero potem otrzymywałby go kontrahent.

Niezbędny stały dostęp do Internetu

Zintegrowane systemy informatyczne oferują obecnie szerokie spektrum usprawnień, również w zakresie elektronicznego obiegu dokumentów. Systemy typu EOD są coraz bardziej popularne, a korzyści płynące z ich stosowania - wymierne. Przyspieszają procesy przepływu dokumentów i informacji zarówno wewnątrz firmy jak i w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi.
Nie ulega wątpliwości, że rozwiązania tego typu wpływają pozytywnie na rozwój gospodarczy państw oraz uszczelnienie ich systemów podatkowych. Przede wszystkim, oznacza to przejrzystość i czytelność dokumentów dzięki standaryzacji, większą transparentność prowadzonych transakcji oraz swobodny przepływ w ramach kraju jak i Unii Europejskiej.

Chcesz skorzystać od 1 lutego 2020 r. z Małego ZUS Plus? Oto jak powinieneś wyliczyć dochód, od którego wyliczysz i będziesz opłacać składki w 2020 roku. Kliknij po prostu w ten tekst, a przeczytasz wskazówki zawarte w specjalnym poradniku ZUS.

Pojawiają się jednak obawy, że obowiązek ten, w świetle wcześniejszego nawału nowych regulacji, zostanie wprowadzony zbyt pochopnie i wymusi poniesienie kolejnych kosztów dostosowania infrastruktury informatycznej czy przeszkolenia kadr. Problem może stanowić też konieczność zapewnienia stałego dostępu do Internetu we wszystkich lokalizacjach, w których faktury będą wystawiane - podobnie jak w przypadku kas on-line.

W oczekiwaniu na akceptację skarbówki

Największe emocje budzi jednak zapowiedziana konieczność uprzedniej akceptacji elektronicznej faktury przez Urząd Skarbowy. Może to wpłynąć negatywnie na czas rozliczeń finansowych między kontrahentami z tytułu dokumentowanych w tej formie transakcji, a tym samym przełożyć się na opóźnienia w realizacji przedsięwzięć.
Proponowany model obiegu dokumentów posiada swój potencjał, jednak należałoby dokładnie przemyśleć techniczne aspekty jego realizacji tak, aby wprowadzenie nowych regulacji skutkowało rzeczywistym usprawnieniem transakcji między wszystkimi uczestniczącymi w nich podmiotami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu