Komisja Europejska potwierdza swoje zaangażowanie w działania klimatyczne mimo geopolitycznych wyzwań

Eryk Kołodziejek
Nowe gwarancje z obecnego budżetu UE, za pośrednictwem programu InvestEU, mają pobudzić prywatne inwestycje
Nowe gwarancje z obecnego budżetu UE, za pośrednictwem programu InvestEU, mają pobudzić prywatne inwestycje Adam Jankowski
W obliczu geopolitycznych zawirowań wywołanych przez prezydenturę Donalda Trumpa, Komisja Europejska zdecydowanie potwierdza swoje zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi. To kluczowa wiadomość dla Europy, jak podkreśla Simone Tagliapietra, ekspert think tanku Bruegel, w swoim komentarzu dotyczącym Czystego Ładu Przemysłowego przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej.

Spis treści

Nowa strategia na konkurencyjność

Czysty Ład Przemysłowy to świeża inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu wzmocnienie konkurencyjności Unii Europejskiej w stosunku do Stanów Zjednoczonych i Chin. W środę przedstawiono główne założenia tej strategii, które obejmują obniżenie cen energii w UE oraz wsparcie finansowe dla przemysłu europejskiego i odnawialnych źródeł energii. Plan zakłada m.in. pozyskanie ponad 100 miliardów euro na wsparcie „czystej” produkcji w Europie.

Simone Tagliapietra podkreśla, że kluczowe jest, iż Komisja Europejska nie zamierza rezygnować z celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, co jest fundamentem Europejskiego Zielonego Ładu.

Dekarbonizacja stanowi jedyny strukturalny sposób na obniżenie kosztów energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w coraz bardziej niestabilnym kontekście międzynarodowym – ocenił ekspert.

Zamówienia publiczne jako motor napędowy

Czysty Ład Przemysłowy kładzie duży nacisk na wykorzystanie zamówień publicznych jako siły napędowej dla „czystej” industrializacji. Tagliapietra zauważa, że jest to potężne narzędzie, którego potencjał jest wciąż niewykorzystany, mimo że rynek ten ma wartość około 2 bilionów euro rocznie.

Ekspert uważa, że skuteczne wdrożenie nowych przepisów dotyczących pomocy publicznej mogłoby rozwiązać jedną z głównych słabości Europy, jaką jest ograniczona konkurencyjność.

Przyspieszenie pomocy państwa, bardziej sprzyjające dekarbonizacji (...) prawdopodobnie stanowiłoby kluczowy impuls dla procesu czystej industrializacji Europy – ocenił.

Nowe inicjatywy inwestycyjne

Dokument Komisji Europejskiej przedstawia zestaw nowych inicjatyw mających na celu odblokowanie inwestycji w dekarbonizację przemysłu i produkcję czystej technologii przed budżetem UE po 2027 roku. Tagliapietra wskazuje, że bardziej ukierunkowane wykorzystanie dochodów z Europejskiego Systemu Handlu Emisjami oraz wzmocniony Fundusz Innowacji wesprą utworzenie nowego instrumentu na rzecz dekarbonizacji przemysłu.

Dodatkowo, nowe gwarancje z obecnego budżetu UE, za pośrednictwem programu InvestEU, mają pobudzić prywatne inwestycje. Nowa inicjatywa Europejskiego Banku Inwestycyjnego ma wspierać start-upy zajmujące się czystą technologią.

To dobry kierunek, ponieważ bez nowych, przeznaczonych na ten cel środków publicznych nie dałoby się przeprowadzić procesu czystej industrializacji – ocenił Tagliapietra.

Finansowanie i wsparcie dla przemysłu

Czysty Ład Przemysłowy będzie wymagał znacznych nakładów finansowych. Aby zwiększyć dostęp do funduszy, Komisja Europejska proponuje m.in. poluzowanie unijnych zasad dotyczących pomocy publicznej. Oznacza to, że państwa członkowskie mogłyby przeznaczać więcej środków publicznych na wsparcie swoich firm bez konieczności uzyskiwania zgody Brukseli.

Komisja planuje jednocześnie mobilizować środki finansowe poprzez unijne fundusze, takie jak Fundusz Innowacyjny i program InvestEU. Bruksela proponuje powołanie Banku Dekarbonizacji Przemysłowej, którego celem byłoby pozyskanie 100 miliardów euro finansowania w oparciu o dostępne środki z Funduszu Innowacyjnego i dodatkowe przychody z Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS).

Zmiany w działaniu programu InvestEU mają z kolei zmobilizować do 50 miliardów euro dodatkowych inwestycji prywatnych i publicznych, m.in. w czyste technologie i redukcję odpadów. Europejski Bank Inwestycyjny ma uruchomić „serię konkretnych nowych instrumentów finansowych w celu wsparcia” strategii.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu