Komisja Europejska stawia na przemysł wysokoenergochłonny

Maciej Badowski
Opracowanie:
Sonia Buchholtz z Forum Energii oceniła, że KE wyraźnie stawia na przemysł wysokoenergochłonny i czyste technologie.
Sonia Buchholtz z Forum Energii oceniła, że KE wyraźnie stawia na przemysł wysokoenergochłonny i czyste technologie. Piotr Ciastek/ Polska Press
Nowa strategia Komisji Europejskiej, znana jako Czysty Ład Przemysłowy, może znacząco wpłynąć na przyszłość europejskiej gospodarki. Eksperci podkreślają, że kluczowe elementy, takie jak zwiększenie recyklingu metali ziem rzadkich oraz wsparcie dla przemysłu wysokoenergochłonnego, mogą poprawić konkurencyjność Europy na arenie międzynarodowej.

Nowa strategia Komisji Europejskiej

Czysty Ład Przemysłowy to ambitna inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu wzmocnienie pozycji Unii Europejskiej w globalnej rywalizacji gospodarczej z USA i Chinami. Kluczowe założenia strategii obejmują obniżenie kosztów energii w UE oraz wsparcie finansowe dla przemysłu i odnawialnych źródeł energii. Plan przewiduje pozyskanie ponad 100 miliardów euro na wsparcie „czystej” produkcji w Europie.

Według Witolda Strzeleckiego z Business & Science Poland, strategia trafnie identyfikuje wyzwania stojące przed europejską gospodarką, takie jak napięcia geopolityczne, powolny wzrost gospodarczy oraz konkurencja technologiczna.

– Słusznie zakłada również, że drogą do wyjścia z obecnej sytuacji jest połączenie polityki klimatycznej i gospodarczej w ramach jednej nadrzędnej, unijnej strategii wzrostu – napisał ekspert w przesłanym komentarzu.

Wyzwania i szanse dla przemysłu

Strategia Czystego Ładu Przemysłowego koncentruje się na wsparciu przemysłu wysokoenergochłonnego oraz czystych technologii. Sonia Buchholtz z Forum Energii zauważa, że to dobra wiadomość dla producentów stali, cementu czy szkła, których strategiczna rola została dostrzeżona.

– Dla producentów stali, cementu czy szkła to dobra wiadomość, bo ich problemy i strategiczna rola zostały dostrzeżone. Natomiast oznacza to pominięcie przemysłów niskoenergochłonnych, a one też wymagają dekarbonizacji i tu krajowe rządy, w tym Polski, będą musiały się z tym zmierzyć – oceniła ekspertka.

Jednakże, jak zauważa Buchholtz, przemysły niskoenergochłonne również wymagają uwagi i dekarbonizacji, co stawia przed krajowymi rządami, w tym Polskim, dodatkowe wyzwania.

Recykling i zrównoważony rozwój

Jednym z kluczowych elementów strategii jest zwiększenie skali recyklingu metali ziem rzadkich, co może zmniejszyć zależność Europy od importu. Paweł Wiejski z Instytutu Reform podkreśla, że jest to dobry prognostyk dla rozwoju europejskiego przemysłu czystych technologii.

– Pozwoli to Europie zmniejszyć zależność od importu. Wątpliwości budzi jednak deklaracja o mobilizacji 100 miliardów euro na inwestycje w transformację przemysłu. Pieniądze mają pochodzić z istniejących funduszy unijnych, środków prywatnych i pomocy publicznej państw członkowskich. Może to jednak nie wystarczyć, a poleganie na pomocy publicznej faworyzuje firmy w najbogatszych krajach, co może zaburzać funkcjonowanie unijnego rynku – ocenił.

Wiejski zwraca uwagę na potencjalne problemy związane z finansowaniem, które może faworyzować firmy z najbogatszych krajów, co mogłoby zaburzyć równowagę na unijnym rynku.

Energetyka i polityka podatkowa

Komisja Europejska przedstawiła również plan działania na rzecz przystępnej cenowo energii, który ma przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu oraz wysokim kosztom dla przedsiębiorstw. Marcin Korolec, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki, zauważa, że choć propozycja jest interesująca, to opodatkowanie energii zasila budżety narodowe.

– Komisja zdaje się być szczodra, ale nie ze swojej kieszeni – powiedział.

Korolec podkreśla również znaczenie przyspieszenia procedur związanych z udzielaniem pozwoleń na inwestycje w energię odnawialną, co może przyspieszyć modernizację polskiego miksu energetycznego.

– To wezwanie cieszy mnie o tyle, że w Polsce od 10 lat, czyli od 2016 roku, mamy całkowicie zablokowane inwestycje w turbiny wiatrowe na lądzie. Może więc ta część deregulacji przyspieszy modernizację polskiego miksu energetycznego i przyczyni się do obniżenia cen energii w Polsce – zaznaczył ekspert.

Czysty Ład Przemysłowy to strategia, która ma potencjał przekształcić europejską gospodarkę, zwiększając jej konkurencyjność i zrównoważony rozwój. Kluczowe będzie jednak odpowiednie wdrożenie proponowanych rozwiązań oraz stały dialog z interesariuszami, aby sprostać wyzwaniom i wykorzystać szanse, jakie niesie ze sobą ta ambitna inicjatywa.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu