Spotkanie w Antwerpii. Oczekiwania przemysłu
W środę w Antwerpii przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, spotkała się z przedstawicielami europejskiego przemysłu, aby omówić dokument „Clean Industrial Deal". Strategia ta ma na celu wsparcie konkurencyjności unijnego przemysłu przy jednoczesnym ograniczaniu emisji dwutlenku węgla. Jednakże, jak zauważył prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Tomasz Zieliński, propozycje te są zbyt ogólne.
– Wszyscy chcielibyśmy, żeby już na tym etapie ta strategia pokazywała więcej konkretnych rozwiązań dla branży, np. jeśli chodzi o szeroko rozumianą konkurencyjność. To, co przedstawiła KE, to dalej są zapowiedzi, plany już trochę bardziej skonkretyzowane. To jest optymistyczne, ale nadal odsuwa w czasie pojawienie się szczegółowych propozycji – stwierdził prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC) Tomasz Zieliński.
Wsparcie dla przemysłów energochłonnych
Zieliński podkreślił, że przemysł jest zadowolony z faktu, iż „Clean Industrial Deal" skupia się na dużym wsparciu dla przemysłów energochłonnych, takich jak przemysł chemiczny, stalowy, metalurgiczny oraz motoryzacyjny. Jednakże, pojawiają się obawy dotyczące połączenia wsparcia dla przemysłu energochłonnego z dekarbonizacją i czystymi technologiami.
– Komisja Europejska nadal utrzymuje swój zielony kurs, nadal będzie utrzymywać wsparcie dla zielonych technologii – zauważa Zieliński.
Przemysł chemiczny, jako „przemysł przemysłów", ma być centralnym punktem wielu rozwiązań. Zieliński zaznaczył, że branża chemiczna potrzebuje szybkich działań, aby nie stracić konkurencyjności na globalnym rynku. – Konkurencja nie śpi, świat nam ucieka. Potrzebujemy tych rozwiązań naprawdę natychmiast, ponieważ jeśli nie pojawią się natychmiast, to równie dobrze mogą się w ogóle nie zdarzyć – stwierdził prezes PIPC.
Deklaracja Antwerpska i przyszłość przemysłu
W lutym 2024 roku, 73 liderów biznesu przedstawiło Deklarację Antwerpską przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Dokument ten zawiera 10 konkretnych działań mających na celu przywrócenie rentowności inwestycji oraz ochronę miejsc pracy w Europie. Jednakże, Zieliński podkreśla, że przemysł chemiczny nadal boryka się z wyzwaniami.
– Choć dostrzegamy pozytywne aspekty nowej strategii, zwłaszcza w kontekście wsparcia dla przemysłów energochłonnych, wydaje się, że zaprezentowane rozwiązania stanowią raczej nieznaczną korektę unijnego kursu, która w obliczu bardzo dynamicznej sytuacji geopolitycznej może być niewystarczająca dla utrzymania konkurencyjności przemysłu chemicznego –podsumował Zieliński.
Wyzwania i przyszłość europejskiego przemysłu
Clean Industrial Deal ma na celu umożliwienie Unii Europejskiej konkurowania z USA i Chinami, zakładając m.in. pozyskanie ponad 100 mld euro na wsparcie czystej produkcji. Jednakże, jak informuje Polska Izba Przemysłu Chemicznego, produkcja przemysłowa w Europie spadła o 2,6 proc. w latach 2023-2024.
Przemysł chemiczny, zatrudniający ponad 340 tys. osób w Polsce, stoi przed wyzwaniami związanymi z utrzymaniem konkurencyjności i adaptacją do nowych regulacji. Zieliński podkreśla, że przemysł potrzebuje konkretnych działań, aby sprostać tym wyzwaniom i zapewnić stabilność w dynamicznie zmieniającym się środowisku geopolitycznym.
źródło: PAP
