Znaczenie tworzyw sztucznych dla gospodarki UE
Tworzywa sztuczne są nieodłącznym elementem wielu strategicznych sektorów gospodarki Unii Europejskiej, takich jak motoryzacja, technologie zeroemisyjne, ochrona zdrowia, budownictwo i obronność. Ich produkcja i zastosowanie mają kluczowe znaczenie dla przyszłości europejskiej bazy przemysłowej oraz strategicznej autonomii.
– Unia Europejska wykazuje się ambitnym przywództwem politycznym niezbędnym do przywrócenia jej konkurencyjności, jednak decydenci nie mogą sobie pozwolić na dalsze pomijanie istotnego wkładu, jaki tworzywa sztuczne wnoszą w gospodarkę Unii, w tym w strategiczne sektory UE, takie jak motoryzacja, technologie zeroemisyjne, ochrona zdrowia, budownictwo i obronność, ani roli, jaką odgrywają w transformacji tych branż – mówi Virginia Janssens, dyrektor zarządzająca Plastics Europe.
– Europejska produkcja tworzyw sztucznych ma kluczowe znaczenie dla przyszłości bazy przemysłowej UE i szerokiej strategicznej autonomii. Bez pilnych działań Europa będzie w coraz większym stopniu uzależniona od importu tworzyw i wyrobów z tworzyw z regionów o często mniej rygorystycznych normach środowiskowych – mówi Virginia Janssens, dyrektor zarządzająca Plastics Europe – dodaje.
Wyzwania i potrzeba działań
Złożoność europejskiego systemu tworzyw sztucznych oraz długie cykle inwestycyjne sprawiają, że decyzje podjęte w najbliższych latach będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości tego sektora. Istnieje pilna potrzeba stworzenia bardziej sprzyjającego klimatu inwestycyjnego, który umożliwi realizację ambitnych celów związanych z cyrkularnością i zeroemisyjnością.
– Europa ma szansę stworzyć pierwszy na świecie cyrkularny i zeroemisyjny netto system tworzyw sztucznych. Dlatego w pełni popieramy przekonanie zawarte w Clean Industrial Deal, że polityki w zakresie konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju muszą się wzajemnie wzmacniać. Nasza branża nie będzie w stanie zrealizować swoich ambicji związanych z zeroemisyjnością netto i obiegiem zamkniętym, jeśli nie będzie wystarczająco konkurencyjna, aby inwestować – dodaje Janssens.
– Niestety istnieje realne niebezpieczeństwo, że korzyści w zakresie konkurencyjności, jakie zapewnia Clean Industrial Deal, zostaną zrealizowane zdecydowanie za późno. Czas nie działa na naszą korzyść – podkreśla.
Współpraca i plan działania
Raport SystemIQ z 2022 roku podkreślił potrzebę pogłębionej współpracy pomiędzy decydentami, producentami tworzyw sztucznych oraz całym łańcuchem wartości. Plastics Europe wzywa do stworzenia Planu Działania, który skupi wszystkie zainteresowane strony wokół wspólnego celu, jakim jest przyszłość europejskiego sektora tworzyw sztucznych.
– Rozmiar i złożony charakter europejskiego systemu tworzyw sztucznych oraz jego kluczowe znaczenie wymagają adekwatnej reakcji politycznej. Wzywamy Komisję, aby wykorzystała swoje uprawnienia do stworzenia Planu Działania dotyczącego przyszłości europejskiego sektora tworzyw sztucznych, skupiającego instytucje UE, państwa członkowskie i wszystkich partnerów w ekosystemie tworzyw sztucznych – mówi Janssens.
– Ponadto apelujemy o dopilnowanie, aby tworzywa sztuczne były uwzględniane we wszystkich inicjatywach sektorowych, finansowaniu innowacji i środkach zapewniających Unii dostawy kluczowych materiałów – zaznacza.
Jednolity rynek i circular economy act
Jednolity rynek jest jednym z największych atutów gospodarczych Europy. Plastics Europe z zadowoleniem przyjmuje inicjatywy takie jak Circular Economy Act, które mają na celu budowę jednolitego rynku dla odpadów, recyklatów oraz materiałów pochodzenia biologicznego i niskoemisyjnych tworzyw sztucznych. Jednakże, aby te inicjatywy były skuteczne, konieczne jest zapewnienie ochrony jednolitego rynku przed jego fragmentacją.
Poparcie dla Clean Industrial Deal zostało również wyrażone przez 400 liderów biznesu podczas spotkania w Antwerpii, którzy wezwali do natychmiastowego wdrożenia tego programu na poziomie krajowym. Wspólne działania na poziomie unijnym i krajowym są kluczowe dla stworzenia zrównoważonej i konkurencyjnej przyszłości dla europejskiego sektora tworzyw sztucznych.
