Spis treści
Przegląd dochodzeń i jego potencjalne skutki
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dwóch urzędników z Brukseli, przegląd ten może prowadzić do ograniczenia lub zmiany zakresu dochodzeń prowadzonych przez Komisję Europejską. Obejmuje on wszystkie sprawy rozpoczęte od marca ubiegłego roku na podstawie unijnych przepisów dotyczących rynków cyfrowych.
Niektóre z tych dochodzeń są na wczesnym etapie, podczas gdy inne są już zaawansowane. Decyzje i możliwe kary zostaną wstrzymane do czasu zakończenia przeglądu, choć prace dochodzeniowe będą kontynuowane. Komisja podkreśla swoje pełne zaangażowanie w skuteczne egzekwowanie europejskiego prawa, mimo że obecne sprawy nie są jeszcze gotowe na poziomie formalnym. Dochodzenia te wymagają czasu z uwagi na ich złożoność oraz konieczność zapewnienia solidności prawnej decyzji Komisji.
Apel Marka Zuckerberga do Donalda Trumpa
Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta, zaapelował do Donalda Trumpa o powstrzymanie kar nakładanych przez Brukselę na amerykańskie firmy technologiczne. Wskazał, że organy regulacyjne UE nałożyły na cyfrowych gigantów kary przekraczające 30 miliardów dolarów w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Zuckerberg, który niedawno ogłosił plany zniesienia weryfikacji informacji publikowanych na Facebooku i Instagramie, co może naruszać przepisy UE, podkreślił, że nadchodząca administracja Trumpa zamierza bronić amerykańskich interesów za granicą. Jego apel jest częścią szerszej strategii obrony interesów amerykańskich firm technologicznych w obliczu europejskich regulacji.
Reakcja Komisji Europejskiej na doniesienia
Rzecznik Komisji Europejskiej, zapytany o doniesienia "Financial Times", stwierdził, że obecnie nie jest organizowany żaden formalny przegląd. Zamiast tego, planowane są spotkania mające na celu ocenę ogólnej gotowości do prowadzenia postępowań śledczych wobec gigantów cyfrowych. Na chwilę obecną nie można jeszcze podjąć decyzji w żadnej z tych spraw.
Na mocy unijnego aktu o rynkach cyfrowych (DSA), który ma na celu ograniczenie nadużyć ze strony dużych platform cyfrowych, Bruksela wszczęła dochodzenia w sprawie działań Apple'a, Google'a i Mety. Komisja jest również pod presją europejskich polityków, aby wykorzystać swoje uprawnienia wynikające z DSA w celu ograniczenia rosnącego wpływu Elona Muska na europejską politykę.
Dochodzenia wobec Apple, Google i Meta
Oprócz dochodzenia w sprawie Alphabet, do której należy Google, Komisja Europejska bada również, czy Apple faworyzuje swój sklep z aplikacjami. Sprawdzane jest także, czy właściciel Facebooka, Meta, wykorzystuje dane osobowe do celów reklamowych. Dochodzenia te są częścią szerszej inicjatywy mającej na celu zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku cyfrowym i ochronę danych osobowych użytkowników.
Źródło: PAP
