Cel nowelizacji ustawy
Przewodniczący komisji, Jarosław Urbaniak (KO), wyjaśnił, że nowelizacja ma na celu dostosowanie ustawy o działalności lobbingowej do zmian w Regulaminie Sejmu, wprowadzonych w lipcu.
– Mówimy tutaj o obowiązkowych konsultacjach projektów poselskich, ograniczeniu szybkiej ścieżki legislacyjnej i obowiązku wprowadzenia oceny skutków regulacji do projektów ustaw – powiedział poseł.
Nowelizacja przewiduje dodanie do ustawy nowego podrozdziału zatytułowanego „wysłuchanie publiczne oraz konsultacje społeczne”.
Konsultacje społeczne
Zgodnie z nowymi przepisami, po wniesieniu projektu ustawy do Sejmu mogą zostać przeprowadzone konsultacje społeczne na zasadach określonych w regulaminie Sejmu. Konsultacje te polegają na zgłaszaniu uwag do projektu ustawy. Uwagi mogą być zgłaszane przez osoby fizyczne we własnym imieniu albo na rzecz osób prawnych lub innych podmiotów. Projekt zakłada, że zgłoszenia uwag będą dokonywane za pomocą usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra cyfryzacji, po uwierzytelnieniu osoby zgłaszającej uwagi.
Poprawki do projektu
Jarosław Urbaniak (KO) zgłosił poprawki, które przewidują dodanie do projektu punktu mówiącego, że:
nie udostępnia się uwag, które zawierają treści niezgodne z prawem, w szczególności treści naruszające dobra osobiste, tajemnice prawnie chronione lub przepisy karne.
Lobbystka Katarzyna Kosakowska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowych Samozatrudnionych „wBREw” zwróciła uwagę, że ani Sejm, ani komisja, marszałek, Kancelaria Sejmu nie mogą przesądzać, które z treści zgłaszanych przez podmioty społeczne są zgodne z prawem. Jej zdaniem:
zaniechanie publikacji przy użyciu argumentu, że coś w uwagach, które podmiot zgłasza w toku konsultacji społecznych jest niezgodne z prawem naraża co najmniej kancelarię jeśli nie marszałka na odpowiedzialność.
Nowe formy konsultacji
Pierwsza część zmian z uchwalonej w lipcu nowelizacji Regulaminu Sejmu weszła już w życie, pozostałe zaczną obowiązywać od 31 października. Od tego dnia dotychczasowe formy konsultacji, jakim poddawane są projekty ustaw, zostaną uzupełnione o nową formę partycypacji społecznej.
Zgodnie ze zmianami, marszałek Sejmu przed skierowaniem do pierwszego czytania poselskiego lub obywatelskiego projektu ustawy będzie obowiązkowo poddawał go konsultacjom społecznym. Odstępstwo od tej zasady będzie możliwe tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Uczestnicy konsultacji będą mieli 30 dni na zgłoszenie swoich uwag. Będą to robić w formie elektronicznej. Zgłoszone uwagi będą udostępniane w Systemie Informacyjnym Sejmu. Zgłoszone uwagi będą też analizowane przez sejmowych ekspertów, których zadaniem będzie sporządzenie opinii w sprawie Oceny Skutków Regulacji (OSR), następnie będą one dołączane do projektów ustaw, aby posłowie mogli zapoznać się z nimi już w pierwszym czytaniu.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?