Koniec z tajemnicami! Na platformę openSPACE trafiło 950 tysięcy stron należących do Centrum Badań Kosmicznych. Każdy może tam zajrzeć

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Jeden z instytutu Polskiej Akademii Nauk postanowił przesłać do otwartych źródeł openSpace cenną bazę danych
Jeden z instytutu Polskiej Akademii Nauk postanowił przesłać do otwartych źródeł openSpace cenną bazę danych 123rf.com/profile_1971yes
Marzysz o tym, by dowiedzieć się, czy nie jesteśmy sami we Wszechświecie? A może interesujesz się życiem pozaziemskim i możliwościami, jakie dają nam kolejne odkrycia tego, co możemy znaleźć w kosmosie? Wreszcie nadarza się okazja, by pogłębić wiedzę gromadzoną także w Polsce i być może zrobić z niej użytek.

Centrum Badań Kosmicznych (CBK) postanowiło udostępnić większość swoich danych zebranych przez niemal 50 lat działalności instytutu. Tym samym do repozytorium zasobów openSPACE trafiło właśnie 950 tysięcy stron instytutu należącego Polskiej Akademii Nauk. Dane można pobierać nieodpłatnie, niezależnie od celu ich wykorzystania – zapewnia CBK.

Gdzie znajdziemy informacje potrzebne, by sprawdzić, co dzieje się poza Ziemią?

Wszystkie dane trafiły na platformę openSPACE i są dostępne dla każdego, pod adresem: data.cbkpan.pl. Pobranie danych nie wymaga założenia konta użytkownika. Każdy zbiór danych zamieszczony na platformie ma jednak przypisane licencje, zgodnie z którymi należy je wykorzystywać.

- Wolny i bezpłatny dostęp do wiedzy jest podstawą wszelkiego rozwoju, kołem zamachowym zmian. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć dostęp do wyników badań prowadzonych przez naszych naukowców, do danych inżynieryjnych szeregu przyrządów naukowych, jakie zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy w CBK PAN na międzynarodowe misje kosmiczne. Na platformie openSPACE umieściliśmy niemal wszystko to, czym zajmowaliśmy się przez 47 lat istnienia Centrum (...) – mówi dr hab. inż. Piotr Orleański, dyrektor CBK PAN.

Platforma openSpace oferuje szeroki przekrój informacji i badań. Wśród których znalazło się:

  • niemal 4000 stron danych grawimetrycznych i klinometrycznych zbieranych przez należące do CBK PAN urządzenia umieszczone w podziemiach Zamku Książ;
  • dane z obserwacji satelitarnych Ziemi, w tym te pozyskane dzięki pierwszym polskim satelitom naukowym konstelacji BRITE – Lem i Heweliusz;
  • doktoraty i habilitacje pracowników CBK PAN;
  • patenty, a także schematy budowy polskiej kosmicznej aparatury naukowej, w tym tej wykonanej na potrzeby satelitów serii BRITE.

Jakie tajemnice może skrywać polskie obserwatorium kosmiczne w Borówcu pod Poznaniem?

Platforma openSPACE udostępnia też obserwacje laserowe sztucznych satelitów prowadzone w Stacji Laserowej Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN w Borówcu pod Poznaniem. Stacja prowadzi tam obserwacje zarówno na potrzeby polskich, jak i międzynarodowych podmiotów.

- Prowadzone przez nas obserwacje laserowe polegają na pomiarze czasu przelotu wiązki laserowej, którą wysyłamy w stronę śledzonego obiektu. Aktualnie śledzimy stale ponad 100 obiektów znajdujących się od niskiej orbity ziemskiej (LEO) po średnią orbitę ziemską (NEO) – wyjaśnia dr Paweł Lejba, kierownik Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN.

Dzięki danym pochodzącym z Laboratorium Czasu i Częstotliwości wiadomo, co dzieje się na orbicie

Do repozytorium trafiły również pomiary z należącej do Centrum Badań Kosmicznych PAN unikatowej aparatury Laboratorium Czasu i Częstotliwości. To właśnie połączenie możliwości Stacji Laserowej i precyzji zegarów Laboratorium Czasu i Częstotliwości, CBK PAN jest w stanie dostarczyć cenne dane, dzięki którym można monitorować ruch na orbicie.

- Dysponujemy czterema zegarami atomowymi, w tym dwoma wzorcami cezowymi i dwoma maserami wodorowymi. Posiadamy również najdokładniejszy zegar w Polsce i jeden z najdokładniejszych na świecie, czyli tzw. fontannę cezową – wyjaśnia dr Jerzy Nawrocki, kierownik Laboratorium Czasu i Częstotliwości CBK PAN.

Warto dodać, że projekt „openSPACE” Repozytorium otwartych danych wysokiej wartości z obserwacji Ziemi i kosmosu, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu